| Girly97 a întrebat:

Ce inseamna "stornare" in cazul unei banci?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Trec un cont de la debit la credit orĭ invers."
Sursa: https://dexonline.ro/definitie/a%20storna

| elenamaria11021 a răspuns:

STORNÁ, stornez, vb. I. Tranz. A rectifica o înregistrare contabilă greșit făcută în cartea sau în jurnalul de contabilitate al unei întreprinderi, prin adăugarea sau scăderea unei sume echivalente cu cea greșită.

| Girly97 explică (pentru elenamaria11021):

Nu prea are legatura...

| elenamaria11021 a răspuns (pentru Girly97):

Păi registrele contabile sunt documente specifice cu ajutorul cărora se realizează înregistrarea operațiilor economice și financiare în conturile băncilor probabil, iar a storna înseamnă că ceva a fost înregistrat în documentul respectiv.