| matrix100 a întrebat:

Ce parere aveti despre C.A.R. (case de ajutor reciproc) Care ofera dobanda mai mare? Care este mai buna si din ce punct de vedere? Doresc sa ader la un CAR. Orice informatie suplimentara care are lagatura cu subiectul este bine venita. Multumesc

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

CAR gasesti si la MAPN(militari) si la invatamant, CAR a salariatilor din Romania si la pensionari.Cam astea le stiu eu mai serioase.
La CAR-ul pentru pensionari,nu stiu daca pot sa se inscrie si persoane care nu sunt pensionari,cum poti la celelalte,chiar daca nu esti militar,cadru didactic.Dar eu creda ca poti,deoarece toti au nevoie de bani,pentru rulat.Dar la cei pentru pensionari, ai avantajul ca daca se intampla ceva cu persoana ta, beneficiaza rudele de unele facilitati pentru inmormantare si un ajutor financiar. Poti mergela fiecare, intrebi si asa te edifici:vezi avantajele si dezavantajele, in fuctie si de ce varsta ai.Dobanda nu este fixa.Se calculeaza in functie de cererile de imprumut, de dobanzi.