| Dlazurca80 a întrebat:

Ce părere aveți despre meseria de stewardesă? Sa călătorești mereu și pe un salar destul de mare?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O meserie buna. Dar nu ajungi prea usor acolo.

| johnnny123 a răspuns:

Întradevăr, salariile sunt ok. Dar în rest lucrurile nu stau chiar așa cum crezi tu.

Dacă ai impresia că la sfârșitul fiecărei curse echipajul are o mică vacanță în locația respectivă, te înșeli.

În cele mai multe cazuri, echipajul nu apucă să viziteze nici măcar aeroportul pe care au aterizat. Pe zboruri scurte de genul București-Viena, echipajul nici măcar nu coboară din avion. Debarcă pasagerii, îmbarcă alți pasageri și se întorc.

Deci nu te încălzește cu nimic faptul că stai pe o pistă la 10 km de Viena, dacă nu poți vizita Viena.

Sunt foarte rare cazurile în care apuci să stai o noapte-două într-o locație, și asta numai dacă lucrezi pentru o companie aeriană care operează zboruri lungi.

Pe scurt, viața de stewardesă nu înseamnă călătorii în locații exotice, înseamnă să stai într-un tub de aluminiu la 10. 000m altitudine și să împarți sandwich-uri.

| Lioana a răspuns:

Din punct de vedere al țărilor parcurse mi-ar place, pentru ca imi place sa calatoresc si sa vad locuri noi.
Dar pe de alta parte avionul imi da emotii. Nu as suporta sa stau atat de mult timp in aer.

| Goete a răspuns:

Iti vinzi viata personala si posibilitatea de a acea o viata de familie normala.