| Sakuracha15 a întrebat:

Buna lume! Vreau si eu o parere despre meseria de stewardesa? merita? Cum este viata ei?

Răspuns Câştigător
| Iyulia3712 a răspuns:

Vine cu diverse avantaje si dezavantaje, iar acum o sa le clasific:
Avantaje
- Meserie banoasa si destul de usoara (cel putin la prima vedere)
- Uniforme dragute
- Calatoresti mult
Acum nu imi mai vine altceva in minte.
Dezavantaje:
- Daca vrei sa ai succes e cam greu sa iti intemeiezi o familie, pentru ca mereu esti plecata si nu mai ai foarte mult timp pentru viata personala
- In caz de accident sau complicatii pe timp de zbor (Doamne Fereste) stewardesa trebuie sa fie calma, sa nu se panicheze si sa calmeze inclusiv calatorii, deci trebuie sa stai foarte bine la controlarea emotiilor, plus ca spre exemplu la un incendiu cand se instaleaza panica si toata lumea se imbulzeste spre usi, ea iese ultima.
- Poti sa ai de a face cu tot felul de oameni si se poate ajunge la scandaluri urate (refuza sa isi puna centura, se imbata, fac panarama, isi folosesc telefoanele mobile, etc)
- Pana sa ajungi acolo, e foarte greu sa treci de examenul sanitar (trebuie sa nu ai absolut nicio problema, sa fii sanatoasa tun din toate punctele de vedere)
- Uneori chiar interactionatul cu fel de fel de oameni devine foarte obositor.
- Fie ca ai febra 40 de grade si te doar e stomacul/capul de nu stii ce-i cu tine, tot trebuie sa ii zambesti pasagerului si sa fii cat de amabila se poate.
In principiu cam asta este, acum alegerea este numai a ta.

3 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Merita, e o meserie usoara si frumoasa, daca nu ai rau de inaltime si ai sange in tine, poti alege aceasta meserie, desi uneori este riscanta din unele puncte de vedere!

| Legend123 a răspuns:

E o meserie curata, frumoasa, banoasa insa trebuie sa nu ai frica de inaltimi..mai precis de avion laughing si sincer exista si un oarecare risc. facand foarte multe zboruri ai sanse mai mari ca intr-unu sa te si prabusesti (Doamne fereste!)