| Marian1112 a întrebat:

Ce se intampla daca iau un credit imobiliar de la banca dar se intampla sa nu pot achita ratele pe parcurs?
Pot sa ajung la inchisoare?

Răspuns Câştigător
| cevdet a răspuns:

Numai daca acopera datoria la Banca. Daca nu o acopera (ia in calcul si dobanzile!), mai ai de platit. Depinde si de cit ai achtat pana atunci.
Cel mai bine este sa-ti faci calculele dinainte, nu declara venituri mai mari, lasa o rezerva, ca sa nu ajungi la situatia presupusa.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru datorie nu ajungi la inchisoare in Romania.
Daca nu platesti, ti se va lua casa si garantiile, in contul datoriilor.
Daca banii din vanzarea garantiilor nu acopera datoria ta, va trebui sa achiti diferenta ramasa din buzunarul tau (dar fara sa mai ai casa si garantia).

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mergi la inschisoare pentru atata lucru, doar iti iau casa!
Cand faci credit imobiliar de la banca, girezi cu casa insasi.
Daca ajungi in imposibilitate de plata, banca vine, te da afara si iti scoate casa la licitatie, sa sa-si recupereze banii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vei ramane fara casa

| AlbertDaniel a răspuns:

Bancile niciodată nu pierd. Intreaba un avocat, pentru ca nu prea ai cum sa ajungi la inchisoare, dar gasesc ei o soluţie sa recupereze banii(in România nu te pot da afară din casă in strada dar dacă ai mai multe proprietati sigur iti vor executa ceva). Bine e sa studiezi contractul până la ultimul punct(chia dacă durează ceva timp, citesti si ce e scris cu litere mărunte). Mulţi iau teapa pentru ca nu citesc amanunţit contractele.

| Marian1112 explică:

Deci trebuie sa achit si imprumutul si imi iau si imobilul si avansul?

| Marian1112 explică:

Dar daca imi ia casa nu trebuie sa mai platesc nimic nu?

| cevdet a răspuns (pentru Marian1112):

Numai daca acopera datoria la Banca. Daca nu o acopera (ia in calcul si dobanzile!), mai ai de platit. Depinde si de cit ai achtat pana atunci.
Cel mai bine este sa-ti faci calculele dinainte, nu declara venituri mai mari, lasa o rezerva, ca sa nu ajungi la situatia presupusa.