| Adonys43 a întrebat:

Buna!
Am facut un credit in valoare de 25.000 lei anul trecut, cu dorinta de a finanta o afacere.
Afacerea nu a mers, banii i-am pierdut si am ramas cu restante la banca in valoare de 1650 lei, asa mi-au trimis mesaj pe data de 15 a lunii acesteia(mentionez ca nu am mai putut achita rata lunara timp de 2 luni consecutiv, dupa care am achitat o luna, urmand ca cealalta sa nu mai pot)
Eu nu ma pot intoarce momentan in Germania la munca,iar daca ma angajez in tara, o sa pot platii doar ratele lunare care vor veni mereu pe data de 15, dar pana nu plec nici vorba de a putea achita cele 3 luni respectiv:octombrie, noiembrie si ianuarie care au ramas neplatite.
In situatia aceasta, ce se poate intampla? Eu voi achita lunar incepand cu luna februatie ratele, dar nu stiu cum rezolv cu acestea 3 din urma pana pot pleca inapoi in Germania

Va multumesc pentru atentie si astept un raspuns serios!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te a pus sa faci credit cine? Doar stiai ca in Romania nu merge nici o afacere, banca i si vrea banii pe ea nu o intereseaza ca tu nu ai servici, o sa i ti ia casa, te a mincat in fund acum pe foametea asta sa faci credite, si banii care i ai luat imprumut de la banca pe ce i ai cheltuit? Ce ai facut cu atîtia bani? Zici ca banii i ai pierdut, cum i ai pierdut pe ce.

| Adonys43 explică (pentru anonim_4396):

Cine sa ma puna? Daca ai mentalitatea asta nici nu are rost sa discutam.
Rata nici nu e pe numele meu, e pe altcuiva, stai linistit ca nu sunt prosthappy Dar nu vreau sa las respectivul in datorii.
Iar legat de afaceri domnule Cristi, in nici o tara din lume nu ai succes garantat, experienta face diferenta, care din fericire acum exista in cazul meu.

| tzionut a răspuns:

Respectivul poate discuta cu banca pentru reesalonare a datoriei, sau nu face nimic si va intra la executare silita, atunci pe langa datorie respectivul va mai aveade platit atat cheltuielile de judecata cat si comisionul biroului de executare silita.
Varianta a doua imprumutate si dai respectivului banii pe lunile restante pentru ai da bancii. De unde vezi tu. Sau munceste mai mult, ca sa castigi mai mult pana cand pleci. Daca stai nu rezolvi nimic.

| patrunjjel a răspuns:

Din cauza pandemiei stiu ca era posibil sa iei pauza 3 luni de la plata ratei lunare, asa ca mergi la banca respectiva si intereseaza-te despre acest aspect, poate vei gasi o solutie in acest fel. Succes!