| lilskies a întrebat:

Ce se întâmplă dacă scot bani din străinătate cu card românesc?
Când scot bani din străinătate se convertesc in moneda țării, adică euro?
Dacă scot bani din Olanda cu card făcut în Ro se convertesc in euro? Și îmi ia vreun comision?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1. Nimic deosebit: se face un schimb valutar instantaneu și primești suma în moneda țării respective;
2. Da.
3. De fapt, ți se iau mai multe comisioane: unul de schimb valutar de către banca emitentă a cardului, unul fix pe operațiune și unul variabil ca procent din suma retrasă de către deținătorii ATM-ului. Din cauza asta e bine să scoți exact câți bani ai nevoie într-o singură retragere.

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Comision se calculeaza de fiecare banca care manuieste suma transferata si este suportat de tine, din contul tau.
La bancomat scoti suma dorita in valuta tarii in care te aflii sau in ceea admisa de bancomat, iar comisionul de schimb valutar este suportat tot de tine.

| Werrich a răspuns:

Da, se scoate in moneda locala. Comisionul depinde de la banca la banca.

| Yuoia a răspuns:

Da, la bancomat scoti in moneda tarii respective.
Comision se ia si in tara, daca scoti de la alta retea bancara decat cea la care detii contul. Iti va lua si in strainatate. Dar nu enorm. Adevarat, depinde si de marimea sumei scoase.