| Horia25 a întrebat:

Ce trebuie sa fac pentru a obtine fonduri europene?

Răspuns Câştigător
| ioana35 a răspuns:

Ai nevoie de un dosar care sa includa studii de fezabilitate, certificat de urbanism, aviz sanitar, expertiza tehnica, etc. Intra aici, ca e o lista lunga: http://www.eafacere.ro/art_item.asp?artCatID=1&artID=4406

3 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

fondurile europene se acorda pe baza unui proiect.depinde ce fel de fonduri vrei tu sa obtii.gasesti aici toate domeniile unde se acorda fonduri nerambursabile si procedurile care trebuiesc urmate.
In prezent principalele tipuri de investitii ce pot primi finantare europeana sunt:

Construirea sau modernizarea exploatatiilor agricole (ferme, sere, plantatii etc.)
Sprijin pentru crearea si dezvoltarea de micro-intreprinderi
Constructia, modernizarea, extinderea si dotarea structurilor de primire turistice avand pana la 15 camere
Dezvoltarea satelor si punerea in valoare a mostenirii rurale
Cresterea valorii adaugate a produselor agricole si forestiere prin investitii in constructii, utilaje, instalatii, echipamente si mijloace de transport specializate.
Prin FEADR se pot acorda fonduri nerambursabile intre 40% si 75% din valoarea totala eligibila a proiectului, fondurile acordate reprezetand cofinantarea publica, la care trebuie sa se adauge cofinantarea privata a celui care solicita fonduri europene.

Pasii pentru a accesarea de fonduri structurale sunt:

identificarea investitiei;
pregatirea proiectului;
depunerea proiectului;
aprobarea proiectului;
demararea investitiei si depunerea dosarelor de plati.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

am o adaugare de facut:domeniile in care se acorda fonduri europene sunt mult mai multe informeaza-te la o firma de consultanta.

| Adela a răspuns:

Trebuie sa faci un ditamai dosarul, cu vreo 20 de acte...foarte laborios.