| king5151 a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa activez un card BT? Il introduc in bancomat si dupa bag codul de activare? Dupa mai trebuie sa fac ceva? Pentru plati online ma intereseaza mai mult

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai pe ecranul bancomatului actiunea de activare. Bagi codul pin si gata. Apoi te intreaba daca mai vrei sa faci alta actiune. Apoi te duci la banca si obtii acceptul pentru plati online. O sa-ti dea un ID si o prima parola. Apoi intri pe BT 24 si le scrii. Tot la 3 luni schimbi parola. ID-ul ramane acelasi. Mai este BT Pay cu care poti plati. Ti-o va explica un angajat al bancii. Poti sa citesti si pe pagina BT. La bancomat sunt doar anumite firme unde merge sa platesti. Pe online poti plati oriunde.

| king5151 explică (pentru Salontanul):

Daca il activez nu pot plati online si fara sa imi dea ei acordul?

| Salontanul a răspuns (pentru king5151):

Se poate plati prin BT 24 (pe PC sau laptop) sau cu BT Pay (pe telefon). Pe BT Pay poti plati doar facturi si cu cardul POS (la casa magazinului). Mai este o solutie: magazinele care accepta plata cu cardul sau PayPal. Exemplu: vreau o masina de spalat de la Altex. Intru si spun ca platesc cu cardul. Oricum, cardul tau trebuie sa fie eligibil pentru plati online si externe. De ce ti-e frica sa mergi la banca? Eu sunt mai batran si cu sistemul imunitar la pamant. Am mers anul trecut de cel putin 10 ori la banca si n-am patit nimic. Masca, dezinfectarea si pastrarea distantei fizice (nu "sociale" cum spun agramatii pe la televizor).

| Violleta2022 a răspuns:

Cardurile bancare se pot activa in banca, la ghiseu, de catre oficiantul bancar, sau acasa (daca tu ai acces la Internet banking), intrand in progarmul bancar online si cautand "activare card".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e cont nou, bagi cardul, codul de activare, apoi iti setezi un cod pin.
Daca ai mai avut card si expira, la noul card bagi vechiul pin (de la primul card), si apesi pe activare card, pe ecran.
Altceva nu ai de facut, din ce imi aduc aminte.