| anonim_4396 a întrebat:

AM NEVOIE URGENTĂ DE RĂSPUNSURI. Salutare, acum câteva zile mi-am facut primul card la BT. Astăzi l-am primit iar după aceea am mers acasă. După ce am primit codul de activare al cardului prin SMS am mers la bancomat să îl activez. Faza nasoală e că eu trebuia sa introduc codul de activare după care trebuia să selectez activare card. Eu fiind "chior", după ce am introdus codul de activare, am continuat și am pus și codul PIN fără să selectez opțiunea Activare Card. Totul bine, am primit o chitanță iar dupa ce am citit chitanța mi-am dat seama de greșeală. Pe chitanță scrie ca eu am schimbat codul PIN cu succes dar mi-am dat seama ca eu nu am apăsat pe activare card...Am mers din nou la bancomat iar de data asta am apăsat pe activare card dupa introducerea codului de activare însă am primit din nou o chitanță pe care scrie "Tranzacție eșuată
Cardul nu a fost activat". Eu am înscris cardul si pe BT Pay. Ce e de făcut?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva nu este in regula! Pentru a schimba codul pin trebuie sa bagi codul vechi si apoi de doua ori pe cel nou. Daca nu stii ce ai facut, ia contact cu banca (vezi ca si pe card este un telefon sau te duci la sucursala-filiala.) si cere un nou cod pine, apoi te duci frumos la un bancomat al bancii si activezi cardul cu acel pin. Aia cu semnatul pe spate n-are nici o legatura dar cei de la banca spun ca-i bine sa fie semnat.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Pe internet, pe site-ul lor am vazut ca poți activa cardul cu codul PIN sau cu codul primit prin SMS și mă gândeam să încerc mâine cu codul PIN pe care l-am pus deja pe card dar îmi e că o sa fac iar o prostie... oricum o sa sun la call center-ul lor ca nu mai am chef sa ma întâlnesc cu aia care mi-a dat cardul si sa-i zic iar toată povestea dar ma întrebam dacă ar merge faza cu PIN-ul...

| katy a răspuns:

Mergi la banca si in operator o sa mearga cu tine si te ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A da...Nu am semnat cardul pe spate, asta dacă are vreo relevanță.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Până la urmă am încercat metoda mea și am introdus codul PIN dupa care am apăsat activare card și a mers.