| Girly97 a întrebat:

Chiar habar n-am cum am reusit dar am putut sa retrag numerar de la "bancomatul" altei banci fara sa platesc niciun comision! Nu am putut folosi bancomatul bancii mele pentru ca era inchis pentru renovare. Am ales o banca apropriata in schimb dar nu eram sigura pe mine ca ma voi putea descurca sa retrag bani (aveam nevoie urgent) asa ca am intrat in unitate sa cer ajutorul unui angajat iar acesta in schimb mi-a pus cardul intr-un POS similar celor de la supermarketuri si mi-a dat dupa aceea suma ceruta. Oare pot sa scot bani de la magazine fara sa platesc niciun comision?

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La orice banca diferita de a ta se percepe comision. Este si normal, acel angajat de la banca respectiva ti-a dat suma ceruta, dar daca tu mergi la atm-ul bancii tale si vei scoate extrasul de cont vei vedea pe fluturas ca acel comision s-a luat. Daca vei vedea ca esti pe minus, ti se va lua luna urmatoare din banii care ii vei avea.

| Girly97 explică (pentru MihaelaDart):

Cum adica pe minus?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Girly97):

Daca acestia au fost toti banii pe care i-ai extras, tu in cont vei fi pe minus, adica cat o fi comisionul intre banci, sa zicem de -3 lei. Si banii care iti vor veni luna viitoare atunci banca isi va lua comisionul de la ultima extragere.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai uitat in extrasuld e cont sa vezi ce comision ti-au luat?
Cand faci extrageri la alte automate decat la cel al bancii tale, se percepe comision happy
Siu la magazin este la fel, poti scoate bani, dar in extrasul de cont apare extrageerea 1 sau2 lei.
La credit card este nasol rau de tot, ca ia comision mare, ca retragerea este perceputa diferit ca cash si platetsi dobanda de 30%.

| Girly97 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca abia maine imi va aparea tranzactia. happy