| CVM a întrebat:

Chiar poate reprezenta un plan de afaceri primul pas catre o afacere de succes?

1 răspuns:
| z8 a răspuns:

Planul de afaceri il faci pentru investitori si\sau pentru parteneri. Are rolul de a arata oamenilor ce ai in cap, de a fi sigur ca sunteti pe aceeasi pagina.

Daca n-ai un plan de afaceri, exista riscul ca peste un timp, dupa ce demarezi afacerea cu partenerii sau investitorii, sa se trezeasca unii zicand "ahm...pey strategia noastra de marketing nu era aia? si nu trebuia sa targetam persoanele fizice si nu alea juridice? ", la care tu..."eyh, nope, exact invers. Acum ca am bagat bani si timp impreuna, hai sa ne certam si sa cream planul rolling on the floor "