| itarkan a întrebat:

Cine este in domeniu, si stie exact, care sunt ultimele legiferari in materie de PFA(persoana fizica autorizata)? Un PFA poate avea angajati? Daca da, care este numarul maxim de angajati pe care ii poate avea? Un PFA este obligat sa aiba casa de marcat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1. Legea nr. 300/2004, o gasesti aici: http://legislatie.just.ro/Document.aspx#.
2.Nu, in afara de ucenici.
3.In functie de activitate, daca pentru activitatea respectiva este prevazuta.
Succes!

| ikram a răspuns:

PFA nu poate avea angajati.
Da este obligat sa aiba casa de marcat daca obiectul sau de activatate este comertul cu amanuntul. Daca ai alte activitati trebuie sa dai factura fiscala+chitanta (asta e valabil si pentru comertul pe internet).