| anonim_4396 a întrebat:

Cine il ajuta pe preot, ei castiga si ei bani pentru munca depusa? NU SCRIETI DACA NU STITI

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

De cele mai multe ori primesc cateva chestii de la preot, fie ca e vorba de cativa bani, vreo 3 prosoape si niste prescuri, dar nu e obligatoriu.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doar Cantorul (cantaretul, diaconul) are contract de munca in majoritatea cazurilor. Bisericile mai bogate isi mpot permite sa plateasca si alte persoane: femeie de serviciu, vanzator lumanari, etc.

| AureliusTPU a răspuns (pentru Salontanul):

Eu zic de copii aia cu lumanarele mari in care stau langa preot, daca primesc ceva

| Salontanul a răspuns (pentru AureliusTPU):

Nu! Eventual de Craciun si de Pasti.

| AureliusTPU a răspuns (pentru Salontanul):

Merci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca au contract de munca ca si cantor sau daca le mai da preotul ceva (fara contract).

| AureliusTPU a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut copii si ei pot avea contract?

| anonim_4396 explică (pentru AureliusTPU):

La romano-catolici sunt copii si nu au contract. Le mai da preotul ceva daca doreste. Ei merg de dragul bisericii si nu pentru bai.

| AureliusTPU a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok,multumesc.Eu ma gandeam ca e ca un job pentru copii si am vrut sa a lamuresc.

| AureliusTPU a răspuns:

Nu am gresit la scriere