Întrebare recomandată | ServerulCool8 a întrebat:

Cineva de pe aici are experienta la capitolul mutat cu chirie?
Ce ar trebui sa știu când vreau sa îmi iau un apartament?
Cum decurg lucrurile în mod normal?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu exact ce raspunsuri cauti.
In mod normal te duci, vezi apartamentul, te uiti putin pe la intretinere sa nu fie restante, te uiti prin jurul blocului sa fie curatel si pe urma faci un contract cu proprietarul. Ideal contractul sa fie si inregistrat la ANAF. Pe urma iei frumos cheile si te muti

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh, moartea caprioarei.

Deci dupa parerea mea experienta de cautat chirie a fost una dintre cele mai urate experiente pe care le-am avut big grin
O sa iti dau cateva sfaturi sau mai bine zis avertismente de care s-ar putea sa te lovesti si pe care ar fi bine sa le eviti.

1. Agentie sau fara. Daca te gandesti la agentie, trebuie sa stii din timp ca o sa iti ia bani. Pot ei sa iti gaseasca ceva daca iti este greu sa cauti.
2. Agentia nu este cea mai buna alegere, pentru ca mereu se gaseste cate un agent imobiliar "toxic". Pot ei sa zica ca iti gasesc ceva garantat miercuri, de exemplu, iar tu atunci nu o sa mergi in alt loc unde ai gasit, pentru ca a promis el ca a gasit ceva bun. Vine miercuri si te trezesti ca nu este ce vrei sau ca proprietarul s-a razgandit sau ca nu stiu ce minciuna mai baga agentul imobiliar. Si uite asa nu ai rezolvat nimic. Doar bani dati inapoi si timp pierdut.
3. Eu sugerez sa cauti chiar tu, mereu, in fiecare moment liber. Nu se stie cand apare un anunt nou pe publi24 (de exemplu). Fa tot posibilut sa suni la tot ce poti, sa te interesezi, sa cauti ceea ce ti se potriveste.
4. Sa nu uiti de contractul ANAF, pentru ca desi proprietarul poate sa zica ca nu trebuie, pentru a nu mai plati el niste bani la ANAF, daca nu ai contract cu el. ce il opreste sa te dea afara peste 3 luni?
5. Sa nu sari la bani la primul anunt pe care il vezi si iti place. Mereu o sa existe ceva poate mai bun si la un pret mai avantajos. Tu trebuie sa cauti momentul si sa ai rabdare.
6. Daca crezi ca nu mai gasesti ceva dupa, si simti ca acela este locul pe care vrei sa il iei, atunci ala sa fie. Numai sa nu ai indoieli big grin. Pana la urma se pierd ceva bani pe aceste lucruri.

Si. ar mai fi cateva lucruri, insa poate nu o sa fie cazul. Eu iti urez succes!

| Freya1 a răspuns:

E greu sa te muți cu chirie si nu te sfătuiesc să faci asta daca nu ai un loc de munca stabil.
Deci ala e primul pas pe care trebuie sa il faci, munca, bani.Pe urma sa cauti o chirie rezonabilă, la un pret mic.Chiar dacă tu te gândesti ca din salariul tau iti permiți să dai 200 de euro pe lună mai bine optezi pentru ceva la 120, maxim 150 pentru ca mai ai si facturi,trebuie sa te grăbești.
Deci pretul cat mai micuț,dar locuinta decentă. Adica daca esti singur iti ajunge o garsoniera, e usor de încălzit si intretinut dar cu electrocasnice bune ce sa nu consume mult (verificale cand iei chiria sa nu fie stricate).
Pe urma zona, sa nu fie una rau famata ca nu ai facut nimic.Un cartier decent, unde sa poti sa iesi din casa si sa te odihnești noaptea.
Parerea mea este ca, înainte sa te muți in chirie e bine sa strângi câteva salarii.Pentru ca tu, va trebuie sa dai chiria si garanția pe o luna iar restul banilor ii poti pune bine.Iti iei doar câțiva sa ai de cheltuială până la următorul salar iar de restul nu te atingi.Cand vine salariul mai pui ceva deoparte, plătești chiria si restul si din restul trăiești si tot asa.
E complicat dar nu imposibil, depinde si de cat de cumpătat esti si de bani de care dispui.