| SilentRain a întrebat:

Cum a fost experiența voastră cand v-ati mutat cu chirie?
Ce sfătuit ați oferit?
Urmează să fac si eu asta si nu am nici cea mai vagă idee cum decurg lucrurile si nu vreau sa iau tepe happy

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aiaia...

O experienta interesanta si in acelasi timp una chiar urata. Dar optez spre partea cu interesanta.

Asa ca pot doar sa iti dau din sfaturile... ce mi-ar fi prins si mie bine atunci.

Chiriile se gasesc peste tot, la un moment dat. Nu trebuie sa te grabesti si trebuie sa ai extrem de multa rabdare. Este vorba totusi de niste bani acolo si nu prea merge sa ii arunci asa degeaba.

Ai posibilitatea sa alegi intre agentie si... fara agentie. Sau chiar ambele.
Incepi prin a te uita peste anunturi, iar si iar si iar si iar si (ai prins ideea), pana se strica mouse-ul.
Vezi un anunt care iti convine (vezi sa fie intr-o locatie favorabila, asta este tot ce conteaza, dupa urmeaza pozele si asa mai departe). Te uiti, iti convine, suni si vezi ce zice. Daca este prin agentie trebuie sa programeze o intalnire cu proprietarul. Te duci la ora stabilita si il vezi.

Acum, odata ce intrii intr-un apartament sau ce este el, oricat de luxos sau mai putin luxos ar fi, eu personal am simtit o stare de oarecare "ameteala", cand vad ceva necunoscut, usa se deschide, ceva ce nu sunt eu obisnuit, pfai... Dar dupa te obisnuiesti, depinde unde stai. Sau asta era problema mea, mai mult.

NU iti convine si nu esti sigura pe tine, nu il lua. Este mai bine sa zici un nu direct chiar atunci.

Si in cel mai fericit caz aia e.

Apoi vine partea mai urata, ce poate fi evitata. Agentiile. Daca sa zicem ca nu gasesti, se trezeste un smecher sa zica ca poate sa iti caute el pentru o suma de bani sau poate sa iti dea tie un cont de la un site special unde gasesti anunturi direct de la proprietari (pentru o suma de bani). SA NU accepti niciodata a doua varianta cu acel cont, pentru ca este o mare teapa dupa parerea mea. In primul rand sunt anunturi prea putine, aiurea... si in al doilea rand proprietarul o sa zica ca are contract cu agentia si ca nu il da asa direct la persoana. Si de acolo o gramada de neintelegeri. Dar bine, asta a fost un caz, nu trebuie sa fie mereu asa.

Mie odata mi-a zis ca imi gaseste el ceva, am asteptat dupa el. Am vazut eu un alt anunt si l-am sunat sa vad daca mai ramane stabilita data pe care o voia el legata de promisiunea lui. A zis ca nu are rost sa ma duc eu sa vad altul, ca ne vedem peste 2 zile cu el si cu proprietarul la ala care mi-l promisese. Bun. Nu am sunat la anuntul pe care l-am gasit eu personal.
Peste 2 zile ce sa vezi? "A ca... proprietarul nu stiu ce face, renoveaza, ramane peste alte 2 zile". Bun. Peste alte 2 zile "A ca... nu mai vrea nu stiu de ce". Si am ramas asa.

Norocul a fost ca la cei carora le-am gasit numarul prima data, nu l-au dat si erau oameni (proprietari) de treaba si au asteptat dupa mine.

Dupa, cand m-am mutat iar din chiria de acolo in alta, tot prin agentie, a zis agentul imobiliar ca doar de la o anumita data este disponibil anunutul, pana atunci nu pot sa merg sa il iau. Bun. Ma rodea grija, daca il ia altcineva inaintea mea? Ce ma fac? laughing Asa ca m-am tinut de el, l-am sunat si l-am convins sa ne intalnim peste cateva zile sa il iau (chiar daca nu am fost fizic in el, ca nu se putea) si asa i-am platit garantia, m-am asigurat ca este al meu. Asta este un caz mai fericit oarecum.

A, si legat de bani, studiaza bine piata. O sa fie undeva in prima luna chiria + garantia (care este tot o chirie) + 60% agentie (daca este cazul).

Si m-as mai putea intinde, dar... poate nu o sa fie cazul si o sa gasesti din prima exact ceea ce vrei ^_^

Iti urez multa bafta. Si grija la gandaci.

| Wr3nch a răspuns:

Contract. Neaparat contract. Da, dai bani in plus pe agentie, dar ai siguranta ca nu vine proprietarul cand ti-e lumea mai draga sa zica ''stii, vine nepoata sosetica de luna viitoare in oras, asa ca va trebui sa cautati alteceva''

| Sofer a răspuns:

Sa fie într-o zona bună și preț ok și sa aibă utilitățile necesare pentru ce ai tu nevoie.

| Nemessys a răspuns:

Sa verifici tot, in toate colturile.
daca merge caldura si apa calda atat in baie cat si in bucatarie.
si sa fie neaparat cu contract.