| qieiqpalz a întrebat:

Credeti ca ar fi o pierdere sa cumperi un telefon? Tot vad ca va veni o mare criza financiara...

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce are una cu alta?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce pierdere? Va afectat rău covidul intrebari de nebuni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât de mare criză? La ce îți folosește un telefon?
Să comunici. Ai nevoie să comunici la vreme de crizpă, nevoie mai mare saui mai mică decât înaintea crizei. Cât de mare este această necesitate? Cât de mult te constă achiziția telefonului și a cartelei prepay sau a abonamentului? Cât câștigi și cât pierzi. Nu se pune problema că pierzi ci cât câștigi și dacă câșigul depășește pierderea. Asta nu se face crezând sau ne crezând ci cu calcul rece.

| NLS a răspuns:

Discutand despre persoane obisnuite, nu despre cei ce castiga peste 1500-2000 euro pe luna...
E o pierdere DACA iti cumperi un telefon mult mai scump decat iti permiti, sau decat ai nevoie.
Cu alte cuvinte, telefoanele nu se cumpara in rate, decat de catre snobi.

Cunosc persoane ce au Galaxy Note 10, dar in afara de stat pe FaceBook, Instagram si YouTube, nu prea fac nimic altceva cu el, si in aceasta situatie nu vad rostul cumpararii unui astfel de dispozitiv.
Insa atunci cand ai bani, ii irosesti pe ce doresti, si crrezi fara sa iti dai seama un efect de turma.

Eu am un P10 Plus, si desi stau bine cu banii, nu ma grabesc inca sa il schimb, pentru ca merge acceptabil. (mai exact merge perfect, fara lag, la fel ca in prima zi acum 3 ani, insa dupa ce a primit ultimul si cel din urma update, se opreste o data pe zi, ceea ce nu ma deranjeaza prea mult.)

E destul de important sa iti stabilesti prioritatile, dar si sa ai un ban pus deoparte pentru zile negre (preferabil valuta sau si mai bine aur, nu lei).

| Silwian a răspuns:

Stai linistit ca nu va veni nici o criza! Nu mai asculta tot ce auzi la tv!

| Feitan a răspuns:

Credeam ca intrebarile cu "mi-am taiat **** pot sa mai fac..." sunt retardate, dar tu ai locul 1. Daca ti bani la saltea contribui la "criza aia financiara" de care spui.