| Nemessys a întrebat:

Credeti ca daca ar disparea banul fizic, ar disparea si inflatia?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inflatia e programata de mariile puteri crizele financiare fiind stabilite la comun acord intre tari ca sa faca bani in alte interese

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inflatia e data si de alti factori, cererea intensa a unor bunuri si servicii pe piata spre exemplu, nu doar tipărirea fizica de bani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci nu bancnotele, banul fizic, este generator de inflație.

| PainTech a răspuns:

Nu neapărat.
Inflația nu apare doar atunci când se tipăresc mai mulți bani. Apare și în multe alte situații care nu sunt atât de evidente.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Nu pot spune cu certitudine daca da sau nu, dar cred ca am fi monitorizati in toate actiunile noastre...

| Nemessys explică (pentru Sophieka):

Din moment ce nu ar mai avea ce sa se tipareasca, eu as zice ca da. Dar ma indoiesc ca s-ar opri din,, tiparit" si banii electronici.

Oricum. leu s-a devalorizat foarte mult si se vede asta prin cresterea salariilor, a preturilor si bineinteles a monedei euro. Acum cativa ani un euro era 3.8 lei. Pentru multi timp a fost 4 (si ceva) si acum se apropie de 5. happy In realitate nu euro creste ci leul se devalorizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat, inflatia este un lucru bun daca este gestionata cu mtrebuie, si salariile cresc cel putin cat inflatia.

| RaduRobertRO a răspuns:

Se poate vorbi de inflație atunci când se înregistrează o creștere generalizată a prețurilor bunurilor și serviciilor, nu doar ale unor articole specifice. În consecință, cu un leu se poate cumpăra mai puțin, respectiv un leu valorează mai puțin decât valora anterior. Așadar nu este legata inflația de forma fizica sau virtuala a banilor.

Inflația reprezintă un dezechilibru major din economia unei țări deoarece se înregistrează și o putere mai mică de cumpărare a monedei naționale.

Pe de alta parte rata inflației reprezintă procentul cu care prețurile au crescut sau scăzut într-un interval anume de timp.

Nu. Banul fizic oricum începe să dispară încetul cu încetul.
Inflaţia e un lucru sănătos în economie. Nu ar avea de ce să dispară. Atâta timp cât e controlată şi e mică (1-3%) e dovada unei economii sănătoase. Dacă vrei să înţelegi mai bine de ce îţi recomand acest video: https://www.youtube.com/watch?v=PHe0bXAIuk0