| xibalba a întrebat:

Credeti ca e corect ca oamenii bine pregatiti sa accepte munca in strainatate (in domeniile in care au calificari), pe un salariu mult mai mare decat ar primi in Romania, sau trebuie sa fie patrioti, etc... si sa ramana in tara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti spun un banc:
doi viermi discutau:
-mama, noi putem sa stam intr-un mar?
-da fiule, putem
-dar intr-o piersica, putem sa stam?
-da fiule, putem.
-mama, atunci de ce stam intr-un rahat?
-pentru ca suntem patrioti, fiule. laughing

19 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu stiu ce e corect pentru altii, eu as pleca. In Ro, ca psiholog ai salariul (daca ai noroc), 1600-2000 lei; in Belgia e aproape 2000 Euro. Hai sa punem in balanta: sa platesc chiria si facturile din 1600 lei sau sa plec? Ce sa aleg, ce sa aleg?raised eyebrows

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In conditiile de azi fiecare se descurca asa cum poate, cand ai copii de crescut, rate de platit, cine se mai gandeste la patriotism daca nu iti tine de foame?

| emy a răspuns:

Nu e corect, normal.Normal ar fi ca fiecare sa isi iubeasca tara si sa n- o paraseasca. Dar alesii nostri nu ne lasa sa fim patrioti, asa cum ar fi normal.Caci ceea ce e normal, e anormal, in zilele noastre.Nimic nu mai e cum ar trebui sa fie, din pacate.Sa ne traiasca alesii!

| marius0766545433 a răspuns:

Buna, Am citit 20 de raspunsuri la intrebarea ta si 18 din ele duc a lamentare...Majoritatea se plang ca nu au bani...intrebarea care se ridica este ce au facut ei ca sa produca acei bani? nu sa-i castige...sa-i produca. E o mica mare diferenta in ceea ce spun. De patriotism ce sa va spun...am fost in Grecia si am fost surprins de urmatorul fapt...salam grecesc 5 euro salam din UE 2. 5 euro...si grecul nu cumpara decat produse AUTOHTONE chiar daca da dublu...nu am inteles mult timp chestia asta dar mi s-a spus ca atuinci cand cumpara un produs grecesc adaosul comercial ramane in tara si valoarea tarii creste. EI AU CONSTIINTA. Au si ei probleme ca ale noastre... dar gandesc mai mult decat o zi in fata...gandesc pentru o generatie in fata. Tu esti in stare sa faci asa ceva? nici eu...nu ma doare capul daca copiii mei o vor duce mai bine ...sigur NU o va duce... o vor duce din ce in ce mai greu. din cauza gandirii noastre... E mult mai usor sa dai vina pe sistem sau pe asociat sau pe patron decat sa vedem ca NOI suntem de vina pentru tot ce tragem noi si ce vor trage si generatiile viitoare... dar ce ne intereseaza pe noi asta daca e mai interesant sa stam 6 - 9 ore in fata televizorului si ne delectam cu toate prostiile oferite tot de romani...

| Vizitiul a răspuns:

E absurd, patriotismul nu tine nici de foame, nici de frig si nu iti aduce nici o situatie materiala cat de cat acceptabila.

kratos
| kratos a răspuns:

Sa plece afara ca Romania nu are viitor!

| Zoombe3 a răspuns:

Nu mi se pare corecta compararea plecarii din tara cu patriotismul. Poti fi patriot si daca ai locui in Africa de Sud. Am sa dau un exemplu clar si simplu (nu promovez nimic dar asta e primul care imi vine in minte) SUA si Anglia, in aceste 2 tari se vinde orice cu steagul lor, pentru ca au stiut sa faca din steag un brand, isi canta imnul cu mandrie chiar daca poate nu ii baga nimeni in seama. In Romania nu am vazut pe nimeni sa poarte tricouri cu Tricolorul, nici macar la 1 Decembrie. Poate ca raspunsul meu e putin deviat de la intrebare, dar cuvantul "patrioti" nu isi are rostul in intrebarea ta.

| marioBARCELONA a răspuns:

Se pare ca nu ai familie. Daca ai avea copii ai privi din alt unghi. Ti-ai mai pus vreodata intrebarea"daca aici poti avea satisfactie profesionala?"Oricum ai privi rezultatul este acelasi. ORIUNDE IN LUME, unde esti respectat pentru valoarea care o ai, in cazul in care exista.
O zi buna!

| vilmaristul a răspuns:

Cati ani ai?
patriotismul era obligatoriu pana in 1989
acum banu vorbeste!
de unde vine, acolo e bine
si cu banii vii in tara si ti deschizi o afacere

| daniDeeDee a răspuns:

Cu patriotismul mori de foame.Asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti sunt pentru ei.
Nu ai sa vezi tu pe nimeni sa refuze un salar de cateva mii de euro, in schimbul patriotismului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa plece...Nu ajuta cu nimic sa ramana in tara pentru un salariu de 2 bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu plec la munca in strainatate, doar in calatorii. Muuulteeeeeeeee.

| St!L a răspuns:

Da e foarte corect! In Romania nu sunt atat de multe facilitati precum sunt in alte state!

| soseta ucigasa a răspuns:

Pentru a putea fi patriot ai nevoie de o tara, iar romania numai tara nu se poate numi.

| ☼loli☼ a răspuns:

Fiecare alege ce vrea pentru el... daca se duc in strainatate, au salariu mare dar o iau de la capat practic. O noua locuinta, trebuie sa se adapteze din nou la servici, fara prieteni, fara intreaga familie si de asemenea trebuie sa vorbeasca o noua limba straina. Daca raman aici tot ce si-au cladit pana acum, insa lipsa banilor si stresul din tara asta parca merita tot sacrificiul... deci eu cred ca e corect sa faci ce vrei cu viata ta; nu trebuie sa fii patriot fortat.

| copilu a răspuns:

Sa plece cat mai departe de tara asta ca nu e nimic bun aici salarii mici munca multa ...si nu traiesti cu patriotismul..ai nevoie de bani

| vidiuta a răspuns:

Sunt de parere ca oamenii bine pregatiti sa accepte munca in strainatate pentru ca aici in tara nu au nici un viitor.

| Nyk a răspuns:

Pai in ziua de azi daca nu ai bani esti un om mort, mi se pare normal sa se duca acolo unde se plateste mai bine si mi se pare destul de coarec sa plece in strainate pentru ca sunt mai bine platiti decat la noi in tara LA NOI SE FURA DAIA NU VREA SA STEA NIMENI LA NOI PE BANI PUTINI