| ruficape a întrebat:

Credeti ca merita sa investesc bani in imobiliare? Mai pe scurt cumpar o garsoniera cu 15mii de euro (Galati) mai bag 2-3 mii renovari si sa o pun la chirie?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Imobiliarele sunt mereu o investitie buna... insa prospecteaza si tu piata inainte sa vezi cu cat si cat de repede poti inchiria in Galati

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intereseaza-te la agentiile imobiliare: cat poti sa ceri pentru chirie in zona respectiva, dupa care ia creionul si hartia si fa-ti calculele de rentabilitate, in timp.
In mod normal, cheltuielile bagate in renovare trebuie sa-ti revina i maxim 2 ani, dupa care sa fii in castig.
Dar poti avea si surpriza de chiriasi neplatitori, care te lasa cu cheltuieli neplatite si garsoniera distrusa!

| ziftode a răspuns:

Daca chiria se apropie de cat ar fi rata la banca (daca ai deja banii, si nu trebuie sa te imprumuti, atunci poti oricum sa dai tel la banca si sa intrebi care ar fi rata la asa o suma), daca nu, atunci pe termen lung, NU, doar pe termen foarte lung (chiriile vor creste in timp, si valoarea garsonierei), totusi calculul daca merita e relativ la cat ti-ar da banca, dobanda, daca ai tine banii in banca (si nu ai avea nici o bataie de cap)

| Yurisa a răspuns:

Inchiriaza cu ziua laughing 100 de lei pe zi, asa sunt alea in tiglina

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Yurisa):

Cam scump 100 de lei.
Dar daca garsoniera se afla in centrul orasului..Este un pret bun!

| Yurisa a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Crede-ma laughing cand esti disperat sa cauti un loc in care sa stai 100 de lei e ok laughing

| ibaal a răspuns:

Depinde si de zona, de cat de vechi este blocul si multe alte aspecte. E bine sa ai caselaughing Mereu oamenii vor avea nevoie de adapost si mancare. Deci, merita sa investesti in astea, insa cu cap.

| andreicosmin1199 a răspuns:

Mai, eu zic ca merita plus ca exista si multe echipe care sa te ajute in asta, eu am colaborat cu echipa de la domiciliarii si am gacut o treaba de nota 20! Iti las link-ul aici http://domiciliarii.ro/constructii-renovari/