| ruficape a întrebat:

Salutare, as vrea sa imi cumpar o garsoniera si sa o dau cu chirie in Constanta / Bucuresti, credeti ca merita? Sa raman cu 200 de euro de pe urma ei la sfarsitul fiecarei luni dupa ce am platit toate taxele si agentii. Credeti ca functioneaza si ca este o investitie buna?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poți.
De ce mai ai nevoie. Să cumperi apartamentul printr-o agenție imobilară de încredere, care pentru comisionul perceput să îți ofere o consultanță de calitate, în semsul în care nu este tot una unde îl cumperi în oraș, etc. Astfel vei avea șansa ca valoarea investiției să se păstreze, să nu îi scadă valoarea după 10 ani de exemplu. De asemenea ori găsești o firmă din imobiliare să administreze afacerea ta de închiriere, ori să fii obligat să te ocupi tu de asta.
Dau un exemplu. Om cu facultate economică. Emigrat în USA, lucrează în curățenie, întreținere maintenance. A început ca simplu om se serviciu, măturător pe românește. A învățat astfel cum se face profesionist această afacere și și-a deschis acolo propria mică firmă în domeniu. Din banii câștigați a investit așa cum intenționezi dta, treptat în achiziții de apartamente aici, unul câte unul, care îi aducl lunar un venit din chirii iar dacă are nevoie de capital, nu se împrumută de la bănci, mai vinde câte un apartament al lui. Dar să reții, fără să dobândești treptat expertiză în domeniu, fără se te preocupi de acest apartament ca să meargă treaba, fără sa angajezi o firmă să îl adminitreze, banii nu vin de la sine lunar.
Sau o faci tu, cu efort de timp și implicare, sau nu iese.
Un exemplu negativ. Un coleg și-a cumpărat un apartament în București. Nu l-a închiriat imediat, căci îl folosea cănd mergea în delegație la București să doarmă la el acasă, nu la hotel. O dată a mers, și a găsit aprtamentul gol. Profesioniști de etnie, au intrat, și l-au golit complet de mobilă.
Alt grec din Grecia a cupmpărat un teren la țară în sud, pe care era o hală. Nu s-a interesat un timp de ea. Când a revenit să facă ceva, a constatat tot așa, că etniile au devalizat tot și au vândut tot ce se putea, fier vechi, fier nou, tot, tot, au lăsat terenul viran, hala dispăruse.
Așa că.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

2 sute pe lună, 2 mii pe an, 2 zeci mii in zece ani, după 20 de ani amortizezi (probabil e ca o ruină deja) investiția. Merită?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Garsonieră în constanța, 40 mp, bloc nou, etaj 3. preț mediu 40000 Euro.
Iei legătura cu o agenție, prin care să o închiriezi în regim hotelier.
Astfel vei obține un venit mai mare decât la închiriere pe termen lung.
Cu 200 net profit pe lună, rata de recuperare a capitalului este 2400/40000 de 6% pe an, astfel ieși pe profit după 15 ani, în care timp, capitalul investit se poate deprecia. Dta decizi dacă este o investiție bună sau nu,

| ruficape explică (pentru sadrian46):

Lucrez in strainatate, am reusit sa strang bani de apartament in intregime, deci nici o rata. Crezi ca merita efortul de a cumpara-o si a da-o in chirie cu 250-300? Crezi ca pot face afacere din asa ceva?

| ruficape explică (pentru sadrian46):

Planul meu este sa imi achitionez vreo 3-4 apartamente in Romania, sa le inchiriez si sa mai lucrez si eu un Part Time. Multi spun ca nu functioneaza, altii spun ca o sa traiesc ca un rege.

| sadrian46 a răspuns (pentru ruficape):

Ambii au dreptate. Depinde ce faci, cum te implici, ce vrei, pentru ce faci, etc.

| sadrian46 a răspuns (pentru ruficape):

Da, poți.
De ce mai ai nevoie. Să cumperi apartamentul printr-o agenție imobilară de încredere, care pentru comisionul perceput să îți ofere o consultanță de calitate, în semsul în care nu este tot una unde îl cumperi în oraș, etc. Astfel vei avea șansa ca valoarea investiției să se păstreze, să nu îi scadă valoarea după 10 ani de exemplu. De asemenea ori găsești o firmă din imobiliare să administreze afacerea ta de închiriere, ori să fii obligat să te ocupi tu de asta.
Dau un exemplu. Om cu facultate economică. Emigrat în USA, lucrează în curățenie, întreținere maintenance. A început ca simplu om se serviciu, măturător pe românește. A învățat astfel cum se face profesionist această afacere și și-a deschis acolo propria mică firmă în domeniu. Din banii câștigați a investit așa cum intenționezi dta, treptat în achiziții de apartamente aici, unul câte unul, care îi aducl lunar un venit din chirii iar dacă are nevoie de capital, nu se împrumută de la bănci, mai vinde câte un apartament al lui. Dar să reții, fără să dobândești treptat expertiză în domeniu, fără se te preocupi de acest apartament ca să meargă treaba, fără sa angajezi o firmă să îl adminitreze, banii nu vin de la sine lunar.
Sau o faci tu, cu efort de timp și implicare, sau nu iese.
Un exemplu negativ. Un coleg și-a cumpărat un apartament în București. Nu l-a închiriat imediat, căci îl folosea cănd mergea în delegație la București să doarmă la el acasă, nu la hotel. O dată a mers, și a găsit aprtamentul gol. Profesioniști de etnie, au intrat, și l-au golit complet de mobilă.
Alt grec din Grecia a cupmpărat un teren la țară în sud, pe care era o hală. Nu s-a interesat un timp de ea. Când a revenit să facă ceva, a constatat tot așa, că etniile au devalizat tot și au vândut tot ce se putea, fier vechi, fier nou, tot, tot, au lăsat terenul viran, hala dispăruse.
Așa că.

| Frank51 a răspuns:

Doar dacă in viitorul apropiat poți cumpăra încă una, și doar dacă ești 100% sigur că ai chiriași.

| Nemessys a răspuns:

Atât timp cât o sa îți scoți investiția în 10 ani, da, merita. După 10 ani orice o sa vina, o sa fie pe plus. Niște bani pentru care tu nu ridici un deget.

| Elelei a răspuns:

Ia in calcul ca acum multi studenti vor studia de acasa. Sunt mai putini amatori si mai multe locuinte disponibile. Deci, preturile scad.