| OnlyTheScript a întrebat:

Credeti ca va izbucni al treilea razboi mondial? Mie imi este foarte frica de acest lucru. De ce Ponta si Base sunt atat de insetati de putere si vor sa faca unirea dintre Romania si Republica Moldova? Daca omuletii aceia au spus NU, atunci de ce naiba mai insista? De ce trebuie sa intram in conflict cu Rusia, o tara atat de mare si puternica. De ce? Ieri am vazut la stiri "Rusia ameninta Romania."

Răspuns Câştigător
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Al III-lea război mondial, inevitabil, dar nu cred că acum, încâ ne ţine planeta pe toţi şi mulţi ani de-acum. Cât despre "unirea" dintre România şi Rep. Moldova, n-am auzit mare lucru, însă nu-i o idee rea, doar că slabe şanse să se realizeze prea curând. Ar trebui prima oară sa intre Moldova în UE şi abia după, am putea vorbi. Omuleţii ăia, pot să spună ce doresc, faptele sunt că noi i-am abandonat în al doilea război, că Moldova aparţine istoric de România, nu e ca şi Crimeea Ucrainei, Ucraina care de fapt e un stat artificial şi Crimeea n-a fost niciodata a Ucrainei, Moldova a fost a României, am "cedat-o" din necesităţile vremii, însă nu e târziu niciodată să o recuperăm. Ştii cum e treaba asta, e ca şi cu Ardealul, dacă ar fi după logica asta, "că aşa vor ei", atunci ar trebui să lăsam si Covasna/Harghita să se desprindă de România, şi fie să-şi creeze ele un stat independent fie să se alipeasca Ungariei. Doar că lucrurile nu stau aşa, pentru România de astăzi, măcar pentru teritoriu, s-au pierdut destule vieţi, s-au făcut prea multe sacrificii, pentru integritatea teritorială pentru ca să avem laşitatea de a le lăsa. De interesele Ponteşti şi Băseşti nu-mi pasă, îmi pasă însă de bunicii mei care au fost în ambele războaie, de cei dinaintea noastră, nu e drept nu e corect faţă de cei morţi să le lăsam, cel puţin aşa consider eu. Cât despre Rusia, să-şi vadă de ale ei, n-o avea România cine ştie ce armată, dar suntem în "gaşcă" cu alţii la fel de potenţi militar, părerea mea, e că ar fi bine şi pentru noi, şi pentru ei, să se calmeze.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu cred ca va fi nimic, astea sant zvonuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand te uiti la stiri asculta le cu atentie si incearca sa vezi mai departe de titlurie pompoase si dezinformatoare.

Ponta si Base nu fac momentan niciun demers legat de Moldova, ba din contra au afirmat ca nu vor sustine niciodata militar Moldova daca va fi cazul.

Rusia ameninta Romania la nivel de propaganda politica, sunt vorbe ale unor oamenic are nu au treburi mai importante de facut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall.Nu te gandi la chestii de astea! Da le incolo de stiri prostesti!

| 0x11111051 a răspuns:

1) Televizorul spala creierii. Nu tot ce se arata e adevarat!
2) Al treilea razboi mondial nu va fi in acest an!
3) Romania are si asa destule teritorii. Unirea nu o sustin!

| 2Low a răspuns:

"Ieri am vazut la stiri "Rusia ameninta Romania." - Inca nu ti-ai dat seama de impactul mass-media? Televizorul spala creiere.

| madamme a răspuns:

Mai bine nu ne mai gandim. nu putem sa traim cu drobul de sare deasupra capului

| Andrei1000super a răspuns:

Nu vreau ca sa te panichez dar deja a inceput in ucraina asta am citi pe internet acum vreo saptamana dar nu orice citesti pe internet este adevarat

| VisionsofaGod a răspuns:

Nu o sa fie niciun razboi. Rusia nu o sa riste atat de mult ca sa castige atat de putin.

| Cezar2009 a răspuns:

Ponta si Base fac declaratii iresponsabile, asta e problema;

| Cezar2009 a răspuns:

In afara de al treile arazboi sa stii ca sunt multe alte ucruri de care ar trebui sa fim ingrijorati. controlul si manipularea prin mass-media ar fi unul dintre ele;

| dani_1805 a răspuns:

Nu,nua are de ce sa-ti fie frica.ii doar progabanda politica nu vor cu adevarat sa faca asta.