| anonim_4396 a întrebat:

Cu cat va scadea piata imobiliara anul acesta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Piata imobiliara va ajunge la un echilibru cand se vor face tranzactii.
Citeste aici mai mult http://www.creditepentrulocuinte.ro/......80-90.html

4 răspunsuri:
| username_7558 a răspuns:

Nimeni nu poate să ştie exact aceste detalii! Cei care reuşesc că "ghicească" în avans mişcările pieţei, pot face averi enorme, dar asta nu prea se întâmplă, pentru că este greu să ştii ce se va întâmpla peste o lună, darămite peste un an.
În orice caz, despre situaţia imobiliară din România se spune că e ca "un balon de săpun", anume preţurile până acum au fost "umflate" artificial, nefiind corelate cu valoarea adevărată. Asta înseamnă ca odată ce încep să scadă, diferenţele pot fi majore, dar nu te aştepta la o schimbare radicală în câteva luni. Aceste procese de devalorizare sunt rapide în termeni econimici, dar pentru noi poate părea că durează mult timp, adică luni şi ani. Faptul că au scăzut deja mult preţurile, în doar câteva luni, demonstrează cât de exagerate erau până acum, şi că urmează să scadă şi mai mult.
Piaţa imobiliară nu este influenţată numai de existenţa cererii, deci afirmând că "există cerere, deci işi vor preţurile" nu este corect. Trebuie luat în considerare şi faptul că oferta a crescut foarte mult în ulimul timp, în toată ţara demarându-se nenumărate prioecte de construcţie de locuinţe, ceea ce din nou face să scadă preţurile (până acum erau mulţi care doreau şi puţini care ofereau, dar acum sunt mai mulţi cei care oferă decât erau înainte).

carla
| carla a răspuns:

In momentul de fata este blocata. Nu se stie cu cat va scadea..depinde cum va evolua criza actuala.

| carmen_5367 a răspuns:

Piata imobiliara se va debloca in maxim 3 luni preturile insa vor stagna la cat sunt acum este greu sa mai creasca dupa ce au scazut cu 25 30 % dar piata se va relansa odata cu creditele bancare. cerere este!

| LuS[z] a răspuns:

Din pacate piata imobiliara o cam ia la vale...persoanele care vor sa vanda in perioada asta risca sa ia mai putin de jumatate din banii pe care ia investit.cred ca media va fi (cel putin in perioada asta)de vreo 40 la suta.