| Angelsergiuboy a întrebat:

Cum as putea cumpara un apartament de la un prieten de familie fara a fi nevoie de un transfer bancar? Exista aceasta posibilitate? Sau notarul cere o dovada de transfer bancar si este singura optiune pentru a cumpara un apartament de la o cunostinta? Sa zicem ca valoarea Apartamentului de 2 camere este undeva la 50, 000 de euro.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca deschideti cate un cont bancar in euro la acelasi banca cu vanzatorul, atunci nu se plateste comision de transfer bancii.
Trebuie sa ai grija ca, fieare proprietar-vanzator sa primeasca sumele ce le revin, conform cotelor de proprietate detinut (de exemplu: sot /sotie, cu cate 50%, daca doar ei sunt coproprietari si in cote egale).
Notarul va va explica exact modalitatea si sumele de plata pentru fiecare proprietar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poti faci o tranzactie imobiliara fara sa existe doivada de plata, niciun notar nu va accepta asa ceva fiind ilegal.

| ioana748 a răspuns:

Nu exista aceasta posibilitate.
Tranzacția care depaseste 10.000 euro se face doar prin transfer bancar.

| Angelsergiuboy explică (pentru ioana748):

Se poate face sub forma de donatie?
se poate plati 10.000 de euro cash si doar restul prin transfer bancar?
daca am banii cash si doresc sa ii pun la banca pentru a face transferul?
cum pot face asta?
ce costuri sunt?
trebuie sa-mi deschid un cont in euro pentru ai depune?

| ioana748 a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Da, exista posibilitatea de donație si costa si aceasta in funcție de grila de la Notariat.
Caci exista niste baremuri de pret prestabilite, in funcție de zona, vechime, spatiu, etc.
Puteti face simulare pe net...sunt notariate care au un calculator de simulare.
Nu cred sa va coste mai mult de 5000 de euro.
Daca aveti incredere ca aceasta donație nu va fi atacata puteti aborda acest mod de intrare in posesie a imobilului.
Cautati un notariat din zona si va explica cum trebuie sa procedati.
Mult succes,

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Unii ar face orice ca sa iasa cu "dari" la stat mai putin, si pe buna dreptate incearca!
De ce avem aceasta mentalitate de a ciupi ceva de la stat daca se poate?
Pai cand vezi ghertoi precum Coldea (si multi altii) care la un salariu de 17.000 de lei / luna -adica cat un medic incepator! Reusesc cu acest salariu sa stranga prin off-shoruri zeci de milioane de euro...te intrebi in felul urmator "- eu de ce sunt mai prost?, fac si eu o "romaneasca"! "

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, din pacate nu suntem motivati sa participam la fondul statului.
Impozitul enorm pe salarii incurajeaza munca la negru.
Cand te uiti pe fiecare bon, chitanța, factura si vezi TVA, te duci cu gandul ca iarasi ai donat pentru vreo excursie exotica sau pantofii de lux ai vreunei pitipoance consilier.
Stim bine cum ar trebui gestionati banii si care ar fi drumul lor corect.
Asa ca desi nu sunt de acord cu ce doreste domnul sa faca il inteleg.
Probabil ca avem ce meritam.....este un cerc vicios.
happy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Asa este, sunt total de acord!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu, personal, m-am resemnat.
happy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Eu inca nu, dar nu am ce sa fac!
Nici macar faptul ca numai merg la votare numai conteaza pentru ca si atunci cand o facem nu schimbam nimic, au avut acesti ticalosi timp sa isi favorizeze sederea in Parlamentul Romaniei acoperiti de legislatie, practic si daca ies doar pilele si amantele lor la vot, unul din ei tot va iesi cu majoritate conform legii

Imi mai ramane in minte doar reclama celebra din trecut " -N-ai cu cine, n-ai cu cine ba, ce vrei ba? ...niste tarani!"

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu inca mai merg la vot, in virtutea inertiei.
Ai dreptate cu tot ce spui.
Si sincer....in tara asta, cu tot respectul si parerea de rau, nu prea ai cu cine.
.....niste tarani. Sa ma ierte Dumnezeu.
Ne am cam furat caciula singuri.
happy

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Ce discutie simpatica... va plangeti ca nimic nu merge bine da tu faci apologia evaziunii fiscale si papanasul de Simpatic vrea schimbare da nu isi misca fundul la vot. Da e ok, ne plangem pe net, sa faca altii. hahahahahahahaha

Buna concluzia ta

"Ne am cam furat caciula singuri."

| ioana748 a răspuns (pentru suntserios):

Despre asta i vorba cu mentalitatea din tara asta.
Ne place sa ne certam intre noi.
In loc sa fim in completare, suntem in concurenta.
Ne jignim intre noi inutil.
Doresc sa specific ca eu am un cont real
Nu dezvolt mai mult.
Polemica nu este pe lista mea de prioritati la aceasta ora.
Cu respect,

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Vrei poza cu cartea de identitate ca sa fie o polemica?

| ioana748 a răspuns (pentru suntserios):

Nu vreau polemică.
Toate cele bune,
happy