| Tony998 a întrebat:

Cum credeti ca ar putea creste economia tarii? Eu zic, ca prin darile catre stat si prin bonuri fiscalizate

Răspuns Câştigător
| GlowingShadow a răspuns:

1. Coruptie cat mai mica. Asta e promotorul fiecarei economii. Exemplu: Finlanda are un nivel de coruptie de 1%. Au ajuns la un nivel unde statul da fiecarui cetatean Finlandez in jur de 750 Euro lunar, asa cadou.
2. Educatia - alt promotor important. Trebuie sa ai cetateni educati, pregatiti, civilizati intr-o tara. Nu ca la noi unde 50% nu sunt in stare nici sa ia BAC-ul.
3. Turismul - Infrastructura - avem o tara care ar putea avea un venit enorm din acest domeniu. Avem munti, avem litoral, avem o delta, avem campii. Nu avem drumuri - autostrazi (mai ales iarna), transportul pe calea ferata lasa MULT de dorit, nu avem personal pregatit, nu avem servicii de calitate.
4. Agricultura - cum a mai mentionat cineva
5. Energia verde - avem campii enorme, unde se pot instala mari de panouri solare, eoliane.
6. Un sistem fiscal transparent, birocratie redusa la maxim.
7. Sa invatam ca doar politicienii n-o sa schimbe tara daca noi nu ne schimbam. L-am ales pe Iohannis presedinte, dar o randunica nu face primavara.
Daca astea s-ar pune la punct, am avea o Romanie ca afara.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea sunt deja implementate, stii care-i chestia, toate magazinele mixte/mici, tot ce inseamna cumparaturi din piata, peste, pastrav, tot frate, sa fie pe bon fiscal. Camatarii sa nu existe, sa nu fie voie cu cersitul, ca sa isi faca ala averi de n'spe mii de ron si dupa zici ca de ce e tara de ****, din cauza lor. Carburantul sa fie normal, fara accize si supraacize, si sa nu ai voie sa muncesti la negru, ai muncit, ti-a platit cineva ziua de lucru, sa fii impozitat, la orice, cum eu muncesc pe bani, si sunt impozitat, si dau contributii, fiecare dintre ei sa li se intample asa. Bonurile fiscale peste tot, si sa platesti frate la stat cum trebuie, sa declari venitul normal, nu doar cat vrei tu, si vai Doamne vorbesti cu cineva sa iti puna pe factura atat, ala primeste x, tu primesti normalul, nu asa. La fel si cu bisnitarii, vinzi masina, platesti la stat, orice vinzi/cumperi trebuie sa aiba impozit, altfel nu. Firmele mari, care, spun ca nu platesc la stat, ca investesc banii in firma, pai cum sa nu, tu ai profit 500.000 euro, nu platesti la stat, ca ii arati factura fiscala de 500.000 euro, ca te-ai inteles tu cu x sa cumperi ceva nou cu 150.000 euro, aluia ii iese 50.000 tie restul. Nu-i normal asa, platesc frate impozit, ca de aia e tara asta unde este. Tot sa platesti impozit.

| dageve a răspuns:

Prin utilizarea terenurilor arabile lasate in paragina, daca nu altfel, prin obligarea celor care le au sa le si lucreze. Mare pacat ca nu stim sa apreciem ca avem aceasta sansa enorma de a ne produce propria hrana. Multora le e rusine sa se murdareasca pe camp si mentalitatea asta nu ne duce nicaieri.

| Tony998 explică (pentru dageve):

Plus acele minereuri. Avem aproape toate tipurile de minereuri posibile si nu le exploatam...