| marumesi a întrebat:

Cum e cu cardurile de credit vreau sa imi fac si eu si vreau sa stiu daca platesti dobanda cand scoti bani de pe card sa zicem vreau sa imi bag in cont 5000 de lei cat mai iau in mana cand scot de pe card

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am impresia ca tu vrei card de debit nu de credit.
Pe cardul de debit depui o suma si o poti folosi pentru plati si scoatere de numerar de la bancomat. Pentru aceasta platesti un comision de administrare cont si un comision atunci cand scoti bani de la bancomat.
Pe cardul de credit banca iti acorda o suma pe care o poti folosi la fel ca in cazul cardului de debit. Platesti aceleasi comisioane si, in plus, platesti dobanda stabilita pentru suma folosita, ca in cazul unui imprumut bancar si trebuie sa restitui suma folosita.
Pentru card de credit trebuie sa ai venituri lunare, de exemplu salariu, la cardul de debit nu se cere asta.