| bleakk a întrebat:

Cum este sa detii o firma? Conteaza marimea desigur,insa intreb la modul general.Un om poate fi IN ACELASI TIMP si angajat la o firma si sa detina o firma,iar ceea ce castiga el sa investeasca in a lui? Este posibil? Nu ma refer la timp,ca nu are timp si de aia si de aia, vreau sa intreb in mod legislativ daca are voie.
PS:raspundeti si la prima intrebare

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles, odata ce ai o firma esti angajat la ea ca administrator/manager/director cum vrei tu sa numesti pozitia. In general profitul firmei este reinvestit in ea ca altfel nu ar mai progresa afacerea

| bleakk explică (pentru suntserios):

Dar auzi, fa-ma sa inteleg mai bine.Sa zicem ca am 1000 RON, investesc in ceva, dupa care ajung sa am 1500 RON, acest profit de 500 RON se re-investeste, sau se poate reinvesti si 1000?

| suntserios a răspuns (pentru bleakk):

Poti sa investesti si sa reinvestesti cat vrei tu, nu te opreste nimeni, doar ca profitul reinvestit este scutit de plata impozitului

| bleakk explică (pentru suntserios):

Pai si de exemplu, eu cum pot "beneficia" de banii firmei daca mereu ii bag pe toti in firma?

| suntserios a răspuns (pentru bleakk):

Pai cine te obliga sa ii bagi pe toti? pe profitul neinvestit platesti taxele si impozitele aferente si apoi faci ce vrei cu banii