| MrLovin a întrebat:

Cum fac ONG-urile bani? Doar din sponsorizari, fonduri Europene si redirectionarea celor 2% din impozit? Ar fi interesant un scurt ghid, si sfaturi pentru cei ce vor sa isi deschida o organizație neguvernamentală ( " non-profit " ). Sunt asteptate cu raspunsuri/intrebari, atat persoanele care detin astfel de institutii, cat si cei care doresc sa isi deschida. Sunt absolut convins ca nu stai degeaba intr-un ONG, trebuie sa faci ceea ce ai promis, insa sunt la fel de convins ca merita tot efortul.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Merita efortul"?--- in ce sens consideri tu ca merita efortul? Daca te gandesti ca te vei imbogatii, i-ati gandul!--- membrii fondatori au raspundere juridica, civila si penala.Ei nu pot deturna venitul ONG-ului in scopuri si foloase personale fara a fi trasi la raspundere ( mai devreme sau mai tarziu).

ONG-urile sunt organizatii NON PROFIT adica sunt entitati care au ca scop activitati umanitare, artistice, etc. care NU GENEREAZA PROFIT PENTRU MEMBRII (cum fac, de exemplu societatile comerciale). In Romania toate asociatiile, fundatiile, uniunile, federatiile sunt si ONG si non profit.

Strict la intrebarea ta :
Art 46 din OUG nr.26/2000(http://legeaz.net/og-26-2000-ordonanta-asociatii-fundatii-actualizata/)
(1) Veniturile asociaţiilor sau federaţiilor provin din:

a) cotizaţiile membrilor;

b) dobânzile şi dividendele rezultate din plasarea sumelor disponibile, în condiţii legale;

c) dividendele societăţilor comerciale înfiinţate de asociaţii sau de federaţii;

d) venituri realizate din activităţi economice directe;

e) donaţii, sponsorizări sau legate;

f) resurse obţinute de la bugetul de stat sau de la bugetele locale;

g) alte venituri prevăzute de lege.

(2) Veniturile fundaţiilor sunt cele prevăzute la alin. (1) lit. b)-g).
Art 47 :
"Asociaţiile, fundaţiile şi federaţiile pot înfiinţa societăţi comerciale. Dividendele obţinute de asociaţii, fundaţii şi federaţii din activităţile acestor societăţi comerciale, dacă nu se reinvestesc în aceleaşi societăţi comerciale, se folosesc în mod obligatoriu pentru realizarea scopului asociaţiei, fundaţiei sau federaţiei.'
Art 48
Asociaţiile, fundaţiile şi federaţiile pot desfăşura orice alte activităţi economice directe dacă acestea au caracter accesoriu şi sunt în strânsă legătură cu scopul principal al persoanei juridice."

| MrLovin explică (pentru alessia5158):

Inteleg. Evident ca se pastreaza tacerea. Probabil esti fericita posesoare a unei masini de facut bani (ONG).

| DimLight a răspuns:

Cum zice azmure. you fake it.

| Azµre a răspuns:

ONG-urile în general atrag investitori, sponsori... cică non profit da bagă în buzunare mult mai mult decât credem noi...