| LaviniuA a întrebat:

Cum functioneaza un amanet? Sa zicem ca merg cu un mobil vechi si il dau. De unde stie amanetul cat valoreaza si de unde au bani sa-mi dea?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 4evergentleman a răspuns:

Pe un telefon vechi o sa ți de-a nimic, teapa curata, te va intepa grav, mai bine îl pui pe OLX.

| 4evergentleman a răspuns:

Ce telefon ai?

| LaviniuA explică (pentru 4evergentleman):

Sorry nu dau numarul pe TPU laughing

| 4evergentleman a răspuns (pentru LaviniuA):

Mai nu numărul desteapto ci ce model de telefon ai, doamne ferește nu ești în lumea ta laughing

| healerdx7 a răspuns:

Nu esti primul care duce telefonul la ei. Stiu piata, au deja liste cu aproximari de pret (cat sunt ei dispusi sa dea) pe majoritatea modelelor de telefoane mobile.

| xAngelxy a răspuns:

Un amanet este o afacere în care poți aduce obiecte de valoare, precum bijuterii, electronice, obiecte de artă sau alte bunuri, în schimbul unui împrumut de bani. Procesul funcționează în următorii pași:

1. Evaluarea valorii: Când aduci un obiect la un amanet, un evaluator din cadrul amanetului va examina obiectul pentru a stabili valoarea sa. Evaluatorul se bazează pe expertiza și cunoștințele sale pentru a evalua obiectul în funcție de calitate, stare, cererea de pe piață și alți factori relevanți. În cazul unui telefon mobil vechi, evaluatorul poate lua în considerare starea sa generală, marca, modelul, funcționalitatea și valoarea de revânzare pe piață.

2. Oferta de împrumut: Pe baza evaluării valorii, amanetul va face o ofertă pentru împrumutul de bani pe care îl poți obține în schimbul obiectului tău. Această ofertă poate fi un procentaj din valoarea estimată a obiectului.

3. Contractul și plata: Dacă ești de acord cu oferta, vei semna un contract cu amanetul, care va specifica termenii și condițiile împrumutului. Veți primi apoi suma convenită în numerar sau prin alte mijloace de plată acceptate de amanet. Este important să înțelegi termenii și condițiile contractului, inclusiv suma împrumutată, dobânda, perioada de rambursare și orice alte costuri sau penalități implicate.

Amanetul are capacitatea de a-ți oferi împrumutul în bani pe baza valorii obiectului adus deoarece are resurse financiare disponibile. Aceste resurse provin de obicei din capitalul de lucru al afacerii, din împrumuturi bancare sau din alte surse de finanțare.

Este important să fii conștient că amanetul are dreptul de a păstra obiectul adus drept garanție în cazul în care nu returnezi suma împrumutată în termenul stabilit. Dacă nu rambursezi împrumutul plus dobânda și alte costuri asociate, obiectul tău poate fi pus în vânzare pentru a recupera suma datorată.

Recomand să te informezi în prealabil despre politica și reputația amanetului la care intenționezi să mergi, astfel încât să poți face o alegere înțeleaptă și să înțelegi complet condițiile tranzacției.