| anonim_4396 a întrebat:

Cum ia naștere o firmă pe acțiuni?

Firmele pe acțiuni nu au un patron direct, right? Are mai mulți asociați.

Fiecare membru asociat are o "bucată" pusă în acea firmă și deci are drept de vot și de decizie, nu?
Deci dacă pierde unul, pierd toți într-o astfel de firmă? (Mă interesează mult această întrebare happy

Mă interesează cum se manageriază o astfel de firmă, mai mult. Poate îmi expune în linii mari, cineva care chiar lucrează într-o astfel de firmă. Mă interesează să aflu informații cât mai reale, nu din cărți sau de pe net, teorie. Vă rog!

Dacă ipotetic, acești membri pierd capitalul și deci pierd firma, ce soluții ar exista să o recupereze? (Chiar am nevoie de informații reale, poate chiar de la oameni care lucrează într-o astfel de firmă.)

Dacă directorul/managerul care este pus în funcția asta de conducere, într-o astfel de firmă, ar da o împuternicire altei persoane, de a avea cam aceleași atribuții ca și managerul, acea persoană are cam toate drepturile pe care le are și managerul? Deci poate lua el decizii în firmă singur (în ideea de a duce, să zicem, ipotetic, firma la pierzare)? Dacă managerul ar lua această decizie, asociații firmei, ar afla? Deci legal orice se mișcă în firmă, toți asociații trebuie să ia la cunoștință sau să li se prezinte cât mai real ce se întâmplă?

În final, mă interesează și o carte ceva despre acest subiect (firma pe acțiuni).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.31/1990, cu md. si compl. ulterioare si te lamuresti asupra constituirii si functionarii unei societati comerciale pe actiuni.
Legea o gasesti in mai multe locuri pe internet.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Principiul de functionare al unei firme pe actiuni e acela ca fiecare dintre actionari detine o parte din firma si are rol de decizie direct proportionat cu procentul pe care il detine. Daca exista un actionar care detine 50+% din firma atunci cam toate deciziile le ia el.
Conducerea poate fi structurata in mai multe feluri. Poate exista un director si un consiliu de administratie, poate exista doar consiliu, poate exista administrator unic. E complexa forma de conducere.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Foarte clarificator! Mulțumesc! happy