Cum pot profita de pe urma crizei economice?

Nu este un material cu sfaturi de investitii sigure, pe care le poti citi in publicatiile de specialitate. Am adunat pentru tine cateva exemple inspirate din viata mea si a prietenilor mei, pe care criza nu ne-a facut mai fericiti, dar ne-a ajutat sa redescoperim o viata surprinzator de chic.
Bonus: ce am auzit ca au facut alte fete de cand a aterizat criza si la noi.

Pentru ca 2010 se anunta ca partea a doua a unui film, si chiar si Sex & The City 2 ii acorda atentie (vom vedea in iunie despre ce este vorba), voi insira cateva sugestii pentru urmatoarele luni. Pentru ca tu sa ai o viata senina si sa te bucuri din plin de un an pe care astrologii l-au descris ca ,,best of’’:

Daca esti angajata intr-o companie si te gandeai sa pleci in alta parte.
Amana plecarea, mai ales daca nu ai motive serioase sa pleci. Sau fa acest pas doar daca primesti o oferta de nerefuzat.

Daca nu lucrezi momentan si nici nu sunt sanse prea mari, inscrie-te la un master sau fa un curs util care iti poate aduce bani in viitor: yoga, cosmetica, coafura, croitorie.

Daca ai un business in imobiliare si momentan ai cam inghetat activitatea – pentru ca este unul dintre cele mai afectate domenii – sau orice alt business afectat de criza, profita si ,,imbogateste-te’’ cu o binemeritata vacanta.
Un ,,sabatical’’ in toata regula.
Daca nu dispui de bani pentru a calatori din plin mergi la cursuri: pictura, foto, limbi straine, istoria artei. Criza nu va tine o vesnicie si atunci cand piata isi va reveni te vei reintoarce in forta, odihnita si plina de idei.

Daca dispui de o suma mare de bani si vrei sa ,,scapi’’ de ea investeste in arta. Se pare ca este ,,iapa castigatoare’’ in aceste vremuri.

Incearca sa tii o evidenta a cheltuielilor zilnice si sa tai putin din ,,guilty pleasures’’ astfel incat sa nu suferi si sa nu-ti aduca frustrari:
- Profita de proviziile de carti din biblioteca si atunci cand le termini, imprumuta de la prieteni si de la biblioteca din orasul in care locuiesti.
- Daca ieseai aproape zilnic in oras, opteaza pentru o singura zi de clubbing, in weekend, o sa vezi ca te vei distra mai bine.
- Poti merge la film si la un cinematograf ,,old fashioned’’ in locul salilor de mall. Sau poti inchiria filme si sa le vizionezi la tine acasa, alaturi de un grup compact si simpatic de prieteni.
- Pentru shoppingul de haine si accesorii ai targurile vintage si magazinele second hand. Si reducerile de sezon, care sunt in plin in aceasta perioada. Din noile colectii cumpara-ti un obiect sau doua, care iti plac cel mai mult si esti sigura ca nu le vei mai gasi la reduceri.

Nu renunta la rasfaturile obligatorii. Daca te vopsesti de regula la coafor nu pot sa te sfatuiesc sa chemi o prietena acasa si sa te vopseasca. Poate deveni mai costisitor. Asta doar daca nu ai o tunsoare a la Demi Moore in G.I. Jane. Cat despre manichiura/ pedichiura, nici nu intra in discutie, sunt trecute la capitolul obligatorii.

Profita de aceasta perioada si citeste mai mult, viziteaza muzee, plimba-te, mergi la sala de fitness, intalneste-te cu prietenii. Vor suplimenta calatoriile si poate fi chiar mai placut.

A, si daca nu esti inca mamica, se pare ca e o buna perioada de facut copii, asa ca, daca ai un partener pe masura, pregatiti-va sa deveniti parinti.

Cine zicea ca e groaznica criza asta?

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu ai cum sa profiti de criza ecomomica, dupa mine cred ca cel mai bina ar fi sa investesti in terenuri agricole si cu specialisti in domeniu sa faci culturi de care lumea are nevoie.

| Bacemi a răspuns:

Interesant .

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Criza economica ne-a afectat pe toti, chiar daca pe unii mai mult decat pe ceilalti, pe masura ce economiile noastre se micsoreaza, cu atat mai mult avem nevoie cu totii sa invatam sa cheltuim intelept si sa economisim.
Modalitati de a face economii in plina recesiune:
-cand mergi la cumparaturi, fa-ti o lista a produselor necesare si incearca sa nu iei nimic in plus.
-cand iti faci lista cumparaturilor, estimeaza suma pe care o vei cheltui si nu lua cu tine mai multi bani. In acest fel nu vei mai fi tentat sa cumperi in plus.
-nu pleca la cumparaturi cand iti este foame, cu copiii si nu te inarma cu un carucior mare.
-renunta pentru o perioada la micile placeri: mers la cinematograf, teatru sau concerte. Urmareste mai bine de acasa un film, cu familia sau prietenii.
-banii pe care ii economisesti depoziteaza-i intr-un loc sigur. In acest fel iti vei continua demersul si nu vei fi dezamagit atunci cand rezultatele nu se vad imediat.
-daca ai credite la banci, ramburseaza integral datoria de pe cardul de credit. Astfel eviti sa te mai incarci cu o dobanda in plus.
-evalueaza datoriile pe care le ai si incearca sa ti le achiti la timp
-foloseste bancomatul bancii emitente atunci cand retragi numerar
-efectueaza tranzactiile bancare prin intermediul internetului
-plateste-ti facturile la timp
- vorbeste mai putin atat la telefonul mobil, cat si la cel fix, de acasa
-nu mai cumpara haine de firma, foarte costisitoare.Reorienteaza-te catre magazine mai mici, cu produse la fel de calitative
-cand pleci in vacanta, opteaza pentru ofertele early booking
-invata sa spui "nu" in fata tentatiilor
-profita din plin de sezonul de reduceri si de promotii
-renunta pe cat posibil la alcool si tigari
-la serviciu, renunta la masa de pranz la restaurant si ia-ti pachet de acasa
-redu consumul de electricitate
Si lista ar putea continua. Daca respecti aceste sfaturi simple, cu siguranta vei trece mai usor peste criza si nu vei mai fi sufocat de toate cheltuielile.

| lifeistough a răspuns:

Perioada buna de facut copii?! Sigur pe criza asta cand risti sa ramana fara servici ambii soti numai buna de facut copii! happy

| turist a răspuns:

Sunt de acord cu gbrltdr! Dar ce te faci daca asa ai trait si ai respectat regulile desdrise inainte de criza? Acum cum mai strangi cureaua?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca dispui de o suma mare de bani si vrei sa,, scapi’’ de ea investeste in arta. Se pare ca este,, iapa castigatoare’’ in aceste vremuri."
de unde scoate-ti ma idioteniile astea? arta? faci tu bani din arta intr-o Romanie si asa vai de mama ei? Arta in Romania plina de manele?
Arta? Aveti un spirit antreprenorial grozav ba nene.
Daca arta e "iapa buna" oare de ce Vantu(care printre altele detine si site-ul asta TPU) investeste in internet? Pt ca este cea mai ieftina solutie de a face bani."calul " internet e una din solutiile cele mai bune care presupune o investitie minima pe care oricine si-o poate permite.
Spor la sfatuit ca doar romani priceputi estem toti

| costyvas a răspuns:

Salut. Vad ca nimeni nu a spus nimic si de aspectele "pozitive" ale asa-zisei crize financiare: idei noi in aceasta perioada = o oportunitate incredibila(lumea e in schimbare, piata e in schimbare si tot mai multe companii/persoane iau in calcul si idei noi care pana acum erau lasate balta pentru ca "mergea si asa"). Un alt aspect pozitiv este acela ca ai posibilitatea sa arati ce poti - daca poti, bineinteles. Daca pana acum toate mergeau de la sine si in cazul in care aduceai un plus de valoare companiei la care lucrezi - evident, NU DOAR tu - acum, TU ai posibilitatea sa te afirmi fiindca orice succes se datoreaza doar capacitatiilor. Costi

| iulian2260 a răspuns:

Dar daca esti barbat?

| mocanum a răspuns:

Eu ma gandesc la infiintarea unei ferme de viermi de matase.