Abh
| Abh a întrebat:

Credeti ca, din cauza crizei economice, tot mai multi oameni isi vor indrepta privirea catre biserica, ca si sprijin moral?

Răspuns Câştigător
| tarziu a răspuns:

Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traista! Asta o stim toti. Ne'a dat fiecaruia un creier cu care sa gandim si sa ne facem viata mai buna. Cred in Dumnezeu dar in felul meu, nu merg toata ziua la biserica sa astept sa'mi cada 'para malaiata' din copac fara sa fac nimic. Primavara plantez eu parul pentru ca sa mannanc pere toamna!

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Adevarul e ca singurele momente in care omul se intoarce spre divinitate sunt cele grele.In general cele care implica moartea.Atunci,cand toate resursele materiale si fizice s-au apelat iti mai ramane sa apelezi si la cea morala.Incercarea moarte nu are, pana la urma.Pana la urma iti poti gasi alinarea si acolo dar tot in realitate trebuie sa te intorci si sa intelegi ca moartea e un proces absolut normal

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu prea cred. Sprijinul moral nu tine de foame si nici nu plateste ratele la banci. Iar biserica, oricat ar suna de frumos teoria, nu ofera nimic pe gratis.
Cred ca, din cauza crizei economice, va fi o adevarata "epidemie" de sinucideri. Iar pe cei care au puterea de a nu se sinucide, ii va ucide iarna pentru ca, neavand bani sa-si plateasca utilitatile, acestea vor fi sistate.
Cu alte cuvinte, se intrevede in sfarsit un domeniu care va prospera si, poate, va crea si locuri de munca: pompele funebre.
Imi pare rau ca suna atat de pesimist ceea ce-am spus, dar, in conditiile in care avem o turma de conducatori condusa de un magar nebun, nu vom iesi niciodata din marasmul in care ne-au bagat.

| Dmonik a răspuns:

Poate pentru inactivi - vroiam sa spun puturosi! - asa va fi.

| magicianul19 a răspuns:

Buna intrebare ai mai pus. se observa ca in general omul cand se afla in momente grele apeleaza la Dumnezeu nu numai acum dar asa este cand iti e greu primul gand te duce la divin sa ceri ajutor. dar decate ori i-am cerul ajutorul lui Dumnezeu ore i-am multumit vreo data? ca in parabola cand mai multi bolnavi au fost vinedecati si numai unul a venit sa-i multumeasca Invatattorului. oare nu toti au fost vindecati?