| 1Q a întrebat:

Cum pot sa incasez un paycheck din America? Este in dolari si bancile din Romania zic ca nu accepta cecuri in valuta, ce pot sa fac?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cere-ti banii sa fie depuse in contul tau de banca, prin virament.
Paralel, sa se faca blocarea cec-ului.

| 1Q explică (pentru Bula):

Ei spun ca nu pot sa puna banii intr-un cont romanesc, doar american si nu am si chiar daca as avea nu ar merge in Romania

| Bula a răspuns (pentru 1Q):

Exista multe modalitati de transfer de valuta din SUA in Ro.
Pot transfera prin Western Union, pe Master Card-ul tau sau chiar prin transfer bancar international.
Modalitati sunt, doar vointa trebuie sa existe.

Mai pot exista si cazuri de escrocherie, de exemplu daca paycheck-ul ti-a fost trimis prin e-mail. Un asemenea cek chiar nu va fi onorat de nici o banca (nici in SUA), fiindca nu are semnatura originala pe el.

| Violleta2022 a răspuns:

In ziua de azi, cand transferurile banacare online, sunt la ordinea zilei, in special in occident, nu mai plateste nimeni cu cec-uri bancare. Eu cred ca este scam acel paycheck!
Dar pune mai mulat informatie aici, ca sa ne dam seama ce vrei sa spui. Cine din America a facut afaceri cu tine si ti-a platit cu cecul, pentru ce?

| 1Q explică (pentru Violleta2022):

Ei spun ca nu pot sa imi transfere banii cash intr-un cont bancar, le am spus si de revolut si tot zic ca nu, asta vara am muncit pentru ei, totul legal, si am stat si la ei in cazare, la inceput le am dat un, house deposit, si dupa ce s-a terminat trebuia sa mi l dee inapoi, si mi la u trimis in tara sub forma de cec

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1Q):

Nu exista nu pot depune bani intr-un cont bancar romanesc. Asta este minciuna!
Eu fac transferuri regulate din Australia in Romania. Am prieteni care fac regulat asta din America in Romania, se cheama :"transferuri bancare internationale" si le poti face de acasa, in 2 minute.
Probabil te-au luat de fraier si nu vor sa-ti mai dea nici un ban inapoi.
Sa-ti trimita banii rin Western Union ca si asta este posibil. Si tu ii ridici la orice centru westen union din tara.