| AndraMariaaaa a întrebat:

Buna, As dori sa stiu ce banci din Romania accepta cecuri din strainatate.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cec-ul din strainatate trebuie sa fie pe numele tau si dus numai la banca ta, acolo unde ai tu cont bancar deschis si ei au obligatia sa-l proceseze.

| AndraMariaaaa explică (pentru Violleta2022):

Chiar azi am sunat la aproape toate bancile si nu imi accepta, eu am cont la raifessen si mi-au spus ca nu accepta cecuri. Chiar nu stiu ce as putea face, nu cred ca nu exista o posibilitate sa imi accepte vreo banca

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndraMariaaaa):

Asta pentru ca-n zilele noastre nu se mai scriu cec-uri si nu s emai plateste cu cec-uri.
Cine ti-a dat asa ceva?
Sa anuleze cec-ul si sa faca transfer bancar international!

| Violleta2022 a răspuns:

In orice caz, eu sunt socata ca mai sunt cec-uri scrise si trimiseinternational, cand de cel putin 10 ani incoace toata lumea face transferuri bancare internationale, prin internet, nu prin cec-uri scrise de mana.

Trimiti numele tau complet cu IBAN corect si ei iti fac plata din orice banca sau colt de lume, direct in banca ta din Romania.