| anonim_4396 a întrebat:

Cum putem incuraja economia Romaniei? Ma refer la lucruri marunte, care tin de noi, oamenii de rand...

8 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

Facand presiune pentru simplificarea legislatie in domeniu si pentru clarificarea ei, interzicand celor care dau teapa sa isi mai deschida firme, avand o birocratie mai mica atunci cand vrei sa iti faci o firma.

cristian
| cristian a răspuns:

Cumparand numai produse autohtone.
Numai astfel mentinem locurile de munca ale concetatenilor nostri.

Janina
| Janina a răspuns:

Orice am face nu cred ca se observa prea tare, sunt destule persoane care fura si compenseaza cat cladim noi si inca ceva in plus. asa ca tot pe minus o sa fim mereu, asta e de cand ma stiu.

| LuS[z] a răspuns:

Sa cumparam obiecte/meicamente/mancare si altele "made in romania"doar ca nu prea mai exista...

| selef a răspuns:

Care economie?

| Parintele a răspuns:

Cumparand produse romanesti. Piata facuta in piata de la tzarani.care mai sunt...Carne din hala Obor, branza la fel.Cam atat mai avem...in rest haine etc.crying din import.

assiris
| assiris a răspuns:

Fiind mai patrioti si luptind cu patriHotii.
Daca te dai mare ca ai bani si cumperi de la Milano, de la Paris, din Austria sau Germania, in primul rind nu esti patriot, nu esti cu nimic mai presus decit cei din jur, numai ai impresia. Eu maninc produse romanesti, folosesc cosmetice romanesti care sunt cu mult mai naturale decit cele din import. Doar ca sunt mai putin gustiase sau parfumate si asta din cauza ca nu au atitea E-uri cite au cele straine. Si daca nu au ce?

| claudiarebecca a răspuns:

Cumparand produse romanesti, nu straine pentru a incuraja economia romaneasca.