| LanguageMaster a întrebat:

Dacă ai sute de mii de euro este mai bine să-ți faci ție o vilă de lux într-un oraș mare gen București sau să-ți faci o pensiune de lux într-o stațiune de lux la noi în țară?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu sute de mii de euro este bine sa te consulti cu un consultant financiar.

| LanguageMaster explică (pentru Bula):

Ce este un consultant financiar?

| Bula a răspuns (pentru LanguageMaster):

Un consultant financiar este un specialist in finante, care stie sa-isi indruma clientii spre oportunitati financiare (cum sa-si investeasca banii cu profit sau cum sa plateasca legal mai putin impozit).
Evident, pentru serviciile lor percep bani, asemanator avocatilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand ai sute de mii de euro nu iti faci pensine. ca aparent ai din ce trai

| Clorox a răspuns:

Sunt cam egoist, daca ar fi sa fac ceva cu banii astia as face pentru a-mi fi profitabil in viitor. Cred ca as alege pensiunea.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

La asa intrebare neclara vei primi raspunsuri pe masura! Depinde ce-ti doresti! De la mine un singur sfat venit de la batrani intelepti(nu de la mine deci) care cred eu si-a gasit in timp corectitudinea afirmarii:nu-ti pune toate ouale in acelasi cuib!

| UneRencontre a răspuns:

EU mi-as face o cabana sau pensiune din lemn daca se poate la munte big grin la noi in tara bineinteles

| Istoriaeocomoara a răspuns:

Depinde...
vrei sa ai chirie banuiesc ca asta ai in minte...
un flux de numerar cashflow pozitiv un venit pasiv.

Trebuie sa stii ce vrei si sa studiezi dinamica pietii.
Care e cererea si oferta.
Gandeste bine si taie odata.
Un plan de afacere e binevenit si necesar.

O pensiune de lux e o idee buna dar sa fie intr-o zona din Romania promovata turistic nu intr-o zona in care niciun strain nu a auzit de ea.
De asemenea conteaza sa ai propriul tau site si sa te promovezi online sau sa colaborezi cu agentii de turism care vand pachete.

Daca investesti in Bucuresti e bine desi cel mai bine era sa fi investit cand era recesiunea si erau adevarate chilipiruri imobiliare in Bucuresti.
Acum preturile sunt si incep usor usor sa se ridice ceea ce o sa faca ca amortizarea investitiei sa ia mai mult timp.
O garsoniera se inchiriaza in functie de zona si apropierea fata de metro si cat de bine e mobilata si utilata intre 150 si maxim 250/260 de euro.
Asta stiu personal.
In zonele rezidentiale de lux cu siguranta un penthouse sau vilele alea chiria e undeva pe la 1500-3000 de euro pe luna sau mai mult acolo stau ambasadori straini, inalti functionari, oameni de afaceri etc etc lumea buna intr-un cuvant.

Gandeste-te bine ce vrei inaine sa investesti e usor sa dai fail/sa ratezi daca nu ai informatii si nu te consulti cu cativa experti din domeniul imobiliar.
Succes si libertate financiara iti doresc.