| allyson a întrebat:

Daca am card in lei, pot plati la o comanda online ceva in euro? De exemplu, vreau sa comand niste carti de aici http://www.bookdepository.co.uk/ si vreau sa stiu daca pot plati cu card in lei.

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Teoretic, ar trebui sa poti, pentru ca se face automat schimbul valutar.
Problema e ca, dupa atatea tzepe, site-urile din strainatate nu prea mai lucreaza cu carduri emise in Romania. Ghici de ce!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti plati cu lei, plata trebuie facuta in moneda indicata de magazinul respectiv. Numai bine!

| kevincosty a răspuns:

Da. Dar ce carti ai nevoie?
poate le gasesc gasesc gratis pe net in fisier PDF si iau eu banii!

| ikram a răspuns:

Trebuie sa ai card international ca sa poti face plati (care este tot in lei, nu se mai poate sa fie direct in valuta) si iti fac ei schimbul direct.
Deci trebuie sa ai card international.
Si ai grija de pe ce site-uri comanzi, sa fie de incredere si sa trimita in Romania.

| andreeaw a răspuns:

Da, poti, daca ai card care se poate folosi si in strainatate. depinde de banca dar de obicei un mastercard se foloseste pentru afara. de obicei VISA este doar pe teritoriul romaniei.