| king5151 a întrebat:

Cum fac plati online cu un card daca am si RON si Euro si eu vreau sa fac plati in Euro, adica e acelasi card.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti faci si un card de debit in euro.
Daca platesti cu cardul in lei, atunci te va costa mult mai mult, fiindca se face conversia şei-euro + se ia si comisionul bancii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cardul e atașat unui singur cont, ori cel de lei ori cel de euro. Când face plata online oricum se face conversie automata la valuta la care vinde comerciantul

| mihai69 a răspuns:

Depinde de card. De exemplu, la Revolut poți avea conturi în „N" valute. Dacă la o plată online bagi datele acestui card, banii vor fi luați din contul care corespunde monedei cerute de către comerciantul căruia îi faci plata (euro, dolari, drahme etc.).
Pentru alte carduri... nu știu. Pot doar să spun sigur că la ING ai conturi în lei, euro etc., dar fiecărui cont îi corespunde un card diferit.

| Wr3nch a răspuns:

Nu are cum. Tu ai doua conturi, unul in lei si unul in euro. Cardul is sigur ca il ai la contul pe euro, si poate fi legat la un singur cont. Asa ca fie schimbi euro in lei si platesti asa, si se converteste automat la cursul folosit de banca, fie iti faci card si la contul pe euro dar costa in plus.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Voiam sa zic contul in lei*

| mi25 a răspuns:

Wr3nch are dreptate. Eu am asemenea conturi, dar cardul este doar in lei. A trebuit sa fac o plata in euro si am facut-o de la ghiseul bancii.