| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Daca comand ceva online si am card la Banca Transilvania pot plati prin Paypal? Daca nu, prin ce pot plati?

Răspuns Câştigător
| ZyRRe a răspuns:

Salut! Chiar daca nu ai 18 ani, pe paypal iti poti face cont. Dupa ce ai contul, adaugi cardul. Cand vrei sa faci o plata prin paypal, platforma paypal care ti se va deschide intr-o fereastra noua te va intreba daca doresti sa folosesti sold-ul din paypal sau sa iti traga direct de pe card. Tu vei selecta cardul.

| Alexiavln2 a răspuns (pentru ZyRRe):

Nu am nici cont nici card propriu insa il folosesc pe al tatalui meu, si voiam sa mai stiu daca atunci cand fac contul de paypal pun datele lui tata sau pot pune datele mele (aici ma refer la nume, nr de tel si email)

| ZyRRe a răspuns (pentru Alexiavln2):

Dacă ai acordul tatălui tău, poți face cont pe numele lui. Dar poți face și pe al tău, doar că să pui data nașterii cu un an mai mare. Nu-ți face griji că "o să vină ANAF-ul/DIICOT-ul" peste tine, după cum o să îți spună unii pe aici, pentru că până tu nici măcar nu ai nevoie de buletin pentru înregistrare. Eventual poți închide contul dacă nu mai ai nevoie de el și te simți tu mai bine. Eu personal am cont de paypal de la 15 ani, când mai făceam plăți uneori pentru anumite jocuri. Nu mi-a zis nimeni niciodată nimic,

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe site-ul unde comanzi scrie cu ce poti platii. daca are optiune aPaypal, evident ca poti platii cu paypal, daca nu, se accepta peste tot Cred carduri.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum am vazut ca tu ani doar 17 ani, deci nu poti detine un cont legal de Paypal si nici credit card nu ai, fiindca nu se aloca credite bancare minorilor.
Online poti platii numai cu cardul tau bancar (acolo unde iti este acceptata), sau al parintilor, numai cu acordul lor.

| slayer09 a răspuns:

Poti sa iti faci cont la Revolut, e cel mai tare pentru plati online, ai un card de unica folosinta, odata ce platesti cu el se distruge si iti genereaza altul nou, mai ai si posibilitate sa iti comanzi card fizic ai si carduri virtuale. Contul ti-l faci simplu din aplicatia de pe telefon. Iar de pus banii pe el poti sa iti pui de pe transilvania si iti intra instant. Nu te costa nimic, cardurile poti sa tii le blochezi din aplicatie si sa le deblochezi cand vrei. Poti sa retragi de la oricebancomat fara comision dar in limita a 800 lei. e bun si pentru conversia banilor in caz ca pleci in strainatate.

| Alexiavln2 a răspuns (pentru slayer09):

Ceea ce vreau eu sa comand nu dispune de plata prin revolut

| Salontanul a răspuns (pentru Alexiavln2):

Eu platesc des prin PayPal. Am inrolat cardul de la BT in PayPal si cand cumpar din strainatate asta fac.

| Alexiavln2 a răspuns (pentru Salontanul):

Cum ati inrolat? Nu ma pricep

| Salontanul a răspuns (pentru Alexiavln2):

Cand deschizi aplicatia pe PC scrie in drepta jos: "Asociază un card sau un cont bancar". Scrii seria de la card sau codul IBAN. Aia inseamna ca inrolezi cadul in aplicatie, adica il aduci in aplicatie. La aplicatia mobila nu ma pricep. Nu stiu cum se face acolo.

| AndreiIoanMsv a răspuns:

Dacă ai cont de PayPal, adaugi datele de pe card in contul de PayPal și poți face plata fără probleme.