| Ilona_Ilona_Si_Razvan_1978 a întrebat:

Daca am restanta la o banca si salariul pe card la o alta banca, cea de a doua banca imi poate bloca cardul?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine de situatia asta, rusine ar trebui sa le fie celor care au adus milioane de romani in aceasta situatie.Banii ti se opresc o data pe luna.Creante inseamna restantele calculate, iar cheltuielile de judecata sunt cele pe care trebuie sa le platesti ca onorariu judecatoriei.Inseamna ca banca te-a dat in judecata. Daca scrie ca suma reprezinta creante si cheltuieli de jud.inseamna ca in acea suma e inclusa si datoria ta si onorariul judecatoriei, iar prin cei 30% le platesti pe amandoua in acelasi timp, din suma asta banca dirijand o suma spre contul judecatoriei.Tu trebuie doar sa lasi pe card suma stabilita, ori sa-ti scoti banii de pe card dupa ce incaseaza banca, sa nu te incurci.Multa sanatate, succes la noul serviciu si toate cele bune pentru ingerasul tau.Pa.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de blocarea cardului. Daca banca unde ai restante incepe executarea silita iti va pune poprire pe salariu, la firma/institutia unde lucrezi. Numai bine!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Probabil te-ai angajat de curand...De cativa ani toate bancile au un angajament prin care dezvaluie celorlalte liste ale restantierilor\railor platnici.In momentul in care banca la care ai restanta iti v-a identifica(pe baza cnp-ului)noul card, are dreptul sa-ti blocheze plata.Cand vei merge cu buletinul la banca prin care incasezi salariul, te v-a trimite la cea la care datorezi bani.Vei face cu banca un acord de retinere a unei sume pe care s-o returnezi si atunci ti se v-a debloca contul,iar de luna urmatoare,suma pe care ai,,negociat-o,,cu banca ti se v-a opri automat. Odata ce ai cnp-ul in datele banci si ai restanta la orice banca din tara,toate cardurile prin care primesti orice drepturi banesti sunt depistate. Daca vei fi adaugat pe lista railor platnici, nu vei mai primi credite de la nici o banca.Din momentul in care depui cererea, in maxim o ora banca verifica toata lista,, neagra,, pe plan national.

| Ilona_Ilona_Si_Razvan_1978 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Va multumesc foarte mult pentr-u informatii, as mai avea niste intrebari daca ma puteti ajuta. Da, mi s-a pus propire pe salar, am fost la banca la care am salarul si am fost informata ca mi s-a pus propire si ca mi se va retine 30% din salar, dar nu mi s-a spus daca mi se va opri acesta suma si la avans si la decontare, sa-u numai o data pe luna. Un domn de la banca mi-a facut o copie xerox dupa scrisoarea trimisa de cei de la biroul executorului judecatoresc, bancii, in care ii anunta de datoria mea de xxxx lei reprezentand creante si cheltuieli de judecata, eu nu inteleg ce inseamna creante si cheltuieli de judecata? suma acea de care zic ei este toata datoria pe care trebuie sa o restitui sa-u dupa ce voi achita acea suma ma trezesc iar cu o noua propire? va rog foarte mult sa-mi raspundeti, mentionez ca nu am fost la banca la care am datorie, imi este foarte rusine de situatia la care sa ajuns, am ramas fara loc de munca la 1 an dupa ce am facut datoria la banca, si 3 ani de zile am muncit cu ziua ca sa-mi pot creste copilu, nu am nici un bun personal, locuiesc cu chirie, acum mi-am gasit un loc de munca foarte bun si nu la mult timp mi s-a pus propire pe salar. Desigur ca sunt de acord sa restitui toata datoria pe care o am dar eu nu-i inteleg pe cei de la banca, cum explica, parca ar vorbii pasareasca. Domnule Popa, va rog sa ma scuzati daca va-m deranjat, sanatate si numai bine, ILONA.

| cicodor a răspuns:

Nu,nu are nici o legatura una cu alta