| adrianpetrican a întrebat:

Daca bitcoin dispare ce se intampla cu celelalte criptomonede? Dispar si ele sau unele criptomonede existente pot sa il inlocuiasca?

11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Aiurea. E ca și cum ai spune că de mâine dispar banii, cu ce mai plătești? E o comoditate atât de mare încât nu va dispărea.

| cristimihailov a răspuns:

Bitcoin-ul e aici ca sa ramana, cum spune zicala.

Nu iti face griji, daca ceva trebuie sa dispara, cu siguranta nu va fi bitcoinul. Sau nu cel putin curand. Cand ai o piata de 1000 de miliarde si peste (doar bitcoinul insusi), iti dai seama ca este aici ca sa ramana.

In plus, cand tuseste bitcoinul, celelalte cryptomonezi intra in panica, daca nu au experiente in apropierea mortii...

| LittlePoppy a răspuns (pentru cristimihailov):

Iar ieri sau alaltaieri a "tusit" rau de tot. Cred ca a facut pneumonie. Ai vazut cat a scazut?

| adrianpetrican explică (pentru LittlePoppy):

Cred ca o luat covid 19 de la oameni!

| cristimihailov a răspuns (pentru LittlePoppy):

Da, China se bate tafe cu bitcoinul.
Personal cred ca cineva cash out banii si se bazeaza pe multe articole negative, ca sa scada piata. Si apoi sa cumpere mai ieftin.

E normal. E piata si media incearca influentarea ei.

Nu iti face griji, daca te-a prins cu bitcoinul in buzunar, mai asteapta un pic.

In general cam asta se intampla.

Si cand a cazut Caritasul, tot pe asa ceva a fost. La fel si cu bitcoinul

| LittlePoppy a răspuns (pentru cristimihailov):

Nici in Caritas nu am crezut. Unde ar fi putut ei sa investeasca incat sa scoata lunar un profit de 1000%? Era un MLM. Dar asta am aflat mai tarziu. Apoi mi-a cazut in mana un contract. Se garanta restituirea a 80% din prima depunere. Cine depunea mai mult de suma minima (nu mai tin minte care era), primea un teanc de chitante. De ce nu doar una? Ce IT-ist prost facuse programul? Ei bine, nu. Aici era smecheria. Restituire 80% din prima depunere! Adica din valoarea primei chitante!
Ca sa nu mai spun ca la inceput, erau acceptati doar clujenii. Cand nu au mai avut incasari suficiente, au acceptat depunatori si din restul tarii. Atunci a inceput declinul. Nu mai aveau de unde plati atator oameni.

| cristimihailov a răspuns (pentru LittlePoppy):

Personal nu cred ca privesti din unghiul care trebuie.

Poti sa vezi altfel cryptomonezile. E ca o investitie care, daca stii sa o faci, iti poti dubla investitia in doua zile, in ritmul actual.

E adevarat ca si poti pierde pe moment. Dar asta inseamna sa astepti mai mult.

Si mai era o chestie care personal mi se pare desteapta: orice criza e o oportunitate.

Gandeste-te in felul asta si lasa definitiile, etica si preferintele de genul astora altora care au timp sau frica de a se apuca.

| Sekim a răspuns:

O intrebare asemanatoare cu ce ai intrebat tu ar fi : daca o firma dispare, vor disparea si celelalte? Bitcoin, desi scade sau urca, tot are o baza consolidata foarte bine de fondatorul sau. Nu exista sanse sa dispara asa peste noapte sau sa se intample ceva, in orice caz daca se va intampla ceva, se va anunta. Poate sa scada si la 0. 000001, tot nu va disparea.

| adrianpetrican explică (pentru Sekim):

Am auzit ca xrp e bun!

| Răzvi42 a răspuns:

Bitcoinul e o prostie. Sa investesti in ceva si sa nu poti sa iti iei banii inapoi e o tampenie.

| SociopatuI a răspuns (pentru Răzvi42):

Cum adica nu poti sa-ti iei banii inapoi? Poti sa-i convertesti oricand in euro sau lei si sa-i bagi in contul bancar.