| William a întrebat:

Daca dau cuiva bani prin transfer bancar pentru ca mi-a facut un website (fara contract sau altceva) imi pot lua banii inapoi in caz ca iau teapa? Sau macar pot afla adresa persoanei respective?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

NU breh, nu poti lua nici un ban inapoi. WU nu e PayPal. Ai trimis, sanatate. De ce crezi ca se dau atitea tepe prin WU?

7 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salutari

Ma surprinde ca nu ati stabilit de la inceput aceste detalii.
Aceeasi neincredere o are si el, daca iti transfera situl risca sa ramana fara bani. Daca ii transferi banii, risti sa ramai fara site.
trebuie sa rupeticumva cercul vicios. Un schimb de buletine, scanate, ar putea fi un prim pas. alt pas ar putea fi un serviciu de escrow, dar acolo platiti comision.
O alta solutie ar fi transferul in transe, jumatate avans jumatate la finalizare, riscand doar jumatate din bani.

P.S. Pe viitor stabileste din start cum se finalizeaza tranzactia, cand lucrezi cu "un baiat", fara contract si factura, va fi mereu la fel.

Multa bafta

| William explică (pentru CataC):

Ai putea sa imi raspunzi la intrebare?

| CataC a răspuns (pentru William):

Credeam ca ti-am raspuns, acu vad ca pe langa adresa ai cerut si metodede recupera banilor.
Intrebi cum ii poti aflat adresa... ti-am spus: copie dupa buletin.
Banii ii poti recupera doar cu buna credinta, in instanta daca ai dovezi, sau cu forta daca esti fortos.

| KodrutZ a răspuns (pentru CataC):

NU breh, nu poti lua nici un ban inapoi. WU nu e PayPal. Ai trimis, sanatate. De ce crezi ca se dau atitea tepe prin WU?

| KodrutZ a răspuns:

Pai stai asa mosule, ti-a facut site-ul sau urmeaza? Treaba merge in felul urmator - el iti face site-ul, iti arata un mockup, ii platesti un avans consistent, ti-l pune la tine pe server, ii platesti restul, si cu asta basta. Daca nu aveti incredere unul in altul, folositi atunci un site de intermediere gen oDesk.

| William explică (pentru KodrutZ):

Site-ul e facut, dar a zis ca poate sa il modifice. Vrea intai banii si apoi imi da site-ul. In caz ca nu mi-l mai da vreau sa stiu daca imi pot recupera banii sau macar daca pot afla unde locuieste.

| KodrutZ a răspuns (pentru William):

Contract/factura? Ii zici sa iti dea buletinul scanat. laughing
Mi se pare logic ce zici tu, si mai frumos e cum am zis eu. Ii dai un avans, iti da toate datele, schimbi parolele, dupa aia ii dai restul de bani. Parca vad ca e vorba de citeva sute de lei si iti bati atita capul...

| William explică (pentru KodrutZ):

Apreciez ca incerci sa ma ajuti dar poti raspunde la intrebare?