| curlyhair a întrebat:

Daca este criza de ce nu se mai tiparesc bani?[nu ma luati cu :"daca mai tiparesc bani o sa fie toti oamenii bogati si n-o sa mai munceasca" stiu asta] dar daca o sa fie criza pe tot pamantul aia n-o sa mai tipareasca bani?
Nu cred c-ati inteles nimicbig grin

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stii deloc bine, daca se tiparesc bani aiurea nu o sa fie mai multi bogati decat acum, poate mai putini. Tiparirea de bani in exces, respectiv peste nevoile unei circulatii banesti sanatoase, provoaca inflatie(crestere necontrolata a preturilor si devalorizarea monedei) si aproape toti saracesc, deoarece niciodata cresterea salariilor(a veniturilor in general) nu va fi egala cu cresterea preturilor, dimpotriva totdeauna va fi ceva mai mica si va urma cresterii preturilor, acoperind doar o parte din aceasta. Mi se pare ca tu nu intelegi nimic din economie si circulatia baneasca, altfel n-ai fi pus aceasta intrebare. Pesemne esti foarte mica si n-ai prins perioada de dupa 1990, pana la denominarea leului, astfel ai sti ca inflatia este foarte rea. Numai bine!

| TheAce a răspuns:

Ati omis esentialul. Banii desigur se tparesc sub o anume acoperire. Acea acoperire=aur. Fiecare banca are in seif o anume cantitate de aur. Banca trebuie sa tipareasca mereu exact suma derivata din aurul din rezerve. Odata cu criza banca pierde din aur. Din rezerve. Astfel trebuie sa tipareasca mai putini bani. Din pacate acest lucru nu se intampla mereu din diverse motive, astfel ca apare, asa cum ati spus si voi inflatia. Odata cu inflatia numarul ''bogatilor'' nu creste ci scade in mod corespunzator deoarece acei bani nu mai au valoare. Miliardarii lumii nu isi au banii pusi sub perna sub forma de lichiditati ci in general pusi in banca sub forma de aur sau dupa caz argint ( si desigur imobile sau alte investitii dar asta deja e alta poveste si alta mancare de peste).

| miky_5469 a răspuns (pentru TheAce):

Ai perfecta dreptate Theace!

| Minks a răspuns:

Banii trebuie sa aiba acoperire. Daca nu au acoperire creste inflatia si nu rezolvi nimic.

| Luissa123 a răspuns:

Am inteles foarte bine pentru ca si eu imi pun uneori aceasta intrebare si dupa raspunsurile multora am inteles ca daca tipares multi bani o sa stea magazinele fara produse daca oamenii o sa aiba bani dar nu o sa aiba ce sa cumpere...
nu cred ca ai inteles nimictongue

| sNukki a răspuns:

Si acei bani nu o sa mai aiba aproape nicio valoare...

| AmeMiss a răspuns:

Ar fi bine, dar ai auzit de inflatie? Inflatia este acea stare de dezechilibru economic in care masa monetara(banii) existenta in economie depaseste necesarul real de moneda, ducand la cresterea preturilor si la scaderea puterii de cumparare a banilor.De aceea nu se poate face ceea ce propui tu, din pacate tongue. Sper ca ai inteles!

| Adelee a răspuns:

Ca sa tiparesti bani trebuie sa ai o acoperire.Adica un act prin care dovedesti ca ai nevoie de pentru a plati slarii in mod cinstit si bineinteles ca nu poti face cati bani vrei tu este o anumita suma alocate fiecarei ``acoperiri``.
Daca nu vor mai avea ``motive`` pentru care sa tipareasca bani, da atunci toata lumea va fi in CRIZA ECONOMICA si nu se vor mai tipari.batting eyelashes
Sper ca ai inteles ceva.happy
Asta am invatat la Management.tongue