| TheCrusader a întrebat:

Daca esti student si vrei sa meditezi pe cineva contra cost, trebuie sa platesti taxe?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca suma anuala obtinuta nu depaseste 12 salariii brute minime pe economie, in acest an 24.960 lei, atunci nu trebuie sa platesti nici o taxa.
Daca depaseste aceasta suma atunci trebuie sa declari veniturile si sa platesti asigurarea de sanatate si impozitul pe venit.

| TheCrusader explică (pentru Ioandelasal):

Poti sa imi trimiti un link sa vad si eu? Mersi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie! Toate veniturile trebuiesc declarate si impozitate, indiferent de natura lor.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu te lauzi ANAF-ului, nu trebuie
dacă vrei să dai chitanță, trebuie

| sierra1 a răspuns:

Iată lista COMPLETĂ a veniturilor neimpozabile:

ajutoarele, indemnizațiile și alte forme de sprijin cu destinație specială;

indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă;

indemnizațiile pentru: risc maternal, maternitate, creșterea copilului și îngrijirea copilului bolnav;

recompense acordate conform legii din fonduri publice;

veniturile realizate din valorificarea, prin centrele de colectare, a bunurilor mobile;

veniturile de orice fel, în bani sau în natură, primite la predarea deșeurilor din patrimoniul personal;

sumele încasate din asigurări de orice fel reprezentând despăgubiri;

despăgubirile în bani sau în natură primite de către o persoană fizică ca urmare a unui prejudiciu material suferit de aceasta, inclusiv despăgubirile reprezentând daunele morale;

sumele primite ca urmare a exproprierii pentru cauză de utilitate publică;

sumele primite drept despăgubiri pentru pagube suportate ca urmare a calamităților naturale;

pensiile pentru invalizii de război, orfanii, văduvele/văduvii de război;

sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizare sau mecenat;

veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile și mobile din patrimoniul personal;

drepturile în bani și în natură primite de militarii în termen, soldații și gradații profesioniști;

drepturile în bani și în natură primite de personalul militar, militarii în termen, polițiștii și funcționarii publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare;

bursele primite de persoanele care urmează orice formă de școlarizare sau perfecționare în cadru instituționalizat;

bursele, premiile și alte drepturi sub formă de cazare, masă, transport, echipamente de lucru/protecție și altele asemenea primite de elevi pe parcursul învățământului profesional și tehnic;

sumele sau bunurile, inclusiv titluri de valoare și aur financiar, primite cu titlu de moștenire ori donație;

veniturile primite de membrii misiunilor diplomatice și ai posturilor consulare pentru activitățile desfășurate în România în calitatea lor oficială;

veniturile nete în valută primite de membrii misiunilor diplomatice, oficiilor consulare și institutelor culturale ale României amplasate în străinătate;

veniturile primite de oficialii organismelor și organizațiilor internaționale din activitățile desfășurate în România în calitatea lor oficială;

veniturile primite de cetățeni străini pentru activitatea de consultanță desfășurată în România;

veniturile primite de cetățeni străini pentru activități desfășurate în România, în calitate de corespondenți de presă;

sumele reprezentând diferența de dobândă subvenționată pentru creditele primite;

subvențiile primite pentru achiziționarea de bunuri;

veniturile reprezentând avantaje în bani și/sau în natură primite de persoanele cu handicap, veteranii de război, invalizii, orfanii și văduvele de război;

premiile obținute de sportivii medaliați la campionatele mondiale, europene și la jocurile olimpice/paralimpice;

premiile și alte drepturi sub formă de cazare, masă, transport și altele asemenea, obținute de elevi și studenți în cadrul competițiilor interne și internaționale;

prima de stat acordată pentru economisirea și creditarea în sistem colectiv pentru domeniul locativ;

-----------------------------------

te incadrezi pe undeva?

| FaraNumePls a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic

| gothicbat a răspuns:

Nu neaparat laughing