| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac un imprumut la banca, pentru cumpararea unei locuinte.Dar necumparata, mi se acorda imprumutul?
iar apoi respectiva locuita sa o dau spre inchiriere pentru birouri firma.iar din banii de pe Chirie. pot platii ratele la banca?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a lua un imprumut pentru cumpararea unui imbobil trebuie sa ai un avans, in functie de conditiile de creditare ale fiecarei banci si de valoarea lui. Pe langa aceasta trebuie sa ai venituri lunare constante, in asa fel incat cel mult 40% din venitul net sa acopere rata lunara de restituit (credit plus dobanda). De asemenea va trebui sa ipotechezi imobilul respectiv pentru garantarea creditului.
Imprumut de consum se acorda in suma mult mai mica si pe o perioada mai scurta, tot trebuie sa ai venituri lunare permanente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Du te la banca sa iti analizeze dosarul, sunt 1000 de conditii pe care trebuie sa le respecti, dar sa nu ai impresia ca iti da cineva imprumut fara sa ai un venit, ca promiti tu ca inchiriezi si platesti din chirie

| IonutDX a răspuns:

O locuinta cumparata prin intermediul unui credit ipotecar, poate chiar Prima Casa, nu este a ta in totalitate decat dupa ce ai platit ultima rata si banca cere stergerea ipotecii rang I din cartea funciara.

Clientul bancii e proprietar pentru a plati impozitul pe proprietate, in felul asta nu il plateste banca, si creaza o stare de bine, de implinire, pentru client, falsa iluzie ca e acum in randul lumii, are casa lui etc

Locuinta NU POATE fi inchiriata fara acordul bancii! Nerespectarea acestui lucru duce la penalizarii, proces pentru nerespectare contractului, etc

Iluzia ca ratele vor fi platite din chirie, ramane o iluzie care probabil a fost initiata de agentiile imobiliare.

Ca fapt divers piata inchirierilor e in continua scadere, la fel ca si cea imobiliara, vizul imobiliar s-a spulberat, imobiliarele nu sunt o investitie acum, mai multe despre situatia imobiliarelor am scris aici : http://www.tpu.ro/......fesionist/

Orice persoana care vrea sa cumpere o locuinta ar trebui sa citeasca de 20-30 de ori si sa se gandeasca inainte de a pasi intro banca cu gandul la credit imobiliar...

| danyfrz a răspuns:

Sau te folosesti de programul acela prima casa nu mai stiu cum e cu acest program la banca e de ajutor.