| andrei28743 a întrebat:

Daca an un SRL si sunt dator unei persoane cu 7000lei pentru ca nu am prestat niste servicii, eu vreau sa inchid firma, datoria se transfera pe persoana fizica ( pe mine) in cazul in care se ajunge la proces? Sau datoria se transfera doar daca ai datorie la stat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea inchide firma trebuie sa dovedesti ca firma nu mai are datorii la nici un creditor, nu numai la stat. Doar in caz de faliment pot sa nu fie achitate datoriile si atunci poate fi angajata raspunderea administratorului/patronului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să închizi firma, trebuie sau să prestezi serviciile, sau să restitui banii pentru serviciile neefectuate. Apoi se inchide. Dacă dta ai scos banii din firmă și i-ai folosit tu, și cel păgubit te dă în judecată, te poate acuza de furt sau înșelăciune, care se pedepsește cu până la 3 ani închisoare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai bine iei si prestezi naibii serviciile alea?

| Daniel323 a răspuns:

Nu se poate inchide asa usor o firma. Daca este persoana fizica si se duce la un avocat te face in sange.