| anonim_4396 a întrebat:

Daca inchiriezi un imobil unei firme, chiria este mai mare decat daca ai inchiria unei persoane fizice?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiria este aceea pe care o negociezi cu chiriasul si cu care ajungeti la un acord, indiferent ca este persoana fizica sau juridica.
Sigur ca s-ar putea ca o persoana juridica sa fie de acord cu o chirie mai mare, decat o persoana fizica, persoana juridica trece chiria pe cheltuielile firmei.
Tu va trebui sa platesti impozit pe chirie, acesta este de 16% din valoarea a 75% din chirie.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic nu, tu inchiriezi acelasi lucru indiferent cui o faci

| OnuOnulică a răspuns:

Nu neapărat, însă depinde foarte mult de firmă.

| neutrino a răspuns:

Depinde de la caz a caz in functie de marimea si luxul imobilului, locatie si perioada contractului.

| ishallhelpyou a răspuns:

Teoretic vorbind, sunt 3 forme de a inchiria un imobil.
1. persoana fizica - fara sa declari la stat (nu platesti taxe).
2. persoana fizica - declaratie la stat (salutari ANAF).
3. persoana juridica - ei sunt obligati sa declare la stat.

Daca tu vrei (sa zicem) 1000 ron chirie lunara (sa incasezi) pai firma respectiva trebuie sa puna inca ceva zeci de procente peste acei 1000 ron pentru taxe.

Daca vrei acei 1000 ron doar pentru tine si nu vrei sa dai statului (nu-ti recomand laughing ) atunci nu ai decat sa cauti o persoana fizica.

ps. teoretic vorbind trebuie sa declari orice venit, in acest caz, trebuie declarat la ANAF si platite taxele aferente.