| decepentruca a întrebat:

Pentru cei din Anglia sau cei care cunosc:

Sa zicem ca ai contract de munca in Anglia, la ceva fabrica.

Iti poti cumpăra o chirie la primul salariu?

Nu stiu unde am auzit ca iti trebuie minim 4 sau 6 luni de munca ca sa poti inchiria o casa, dar mi se pare o prostie.

Atata timp cat ai salariu din care poti plati chiria unei case, de ce sa nu poti inchiria?

Am familia intr-o localitate din Anglia unde o casa e 300/400 de lire pe luna, fara alte persoane in casa, toata casa doar a ta si salariu fiind 1600 de lire spre exemplu, de ce nu ai avea voie sa inchiriezi din prima luna?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe referinte... de la munca, un prieten minim 2 persoane sa recomande. Nu conteaza vechimea muncii, sant chiriasi care cer 3 - 5 luni avans (aia sant paranoici de fel) mai mult raman cu casele goale daca nu gasesc disperati sa dea atatia bani

| Dismally a răspuns:

Poti sa inchiriezi o camera, pentru casa e mai complicat. Nu conteaza salariu, stiu pe cineva care avea la el 30.000 euro si nu a putut inchiria o casa pana nu a garantat pentru el cineva cu cetatenie britanica.

| decepentruca explică (pentru Dismally):

Pai si daca eu am acte, number si settle din ala sau presettle si sunt angajat la o fabrica cu acte, nu la negru, nu pot la primul salariu sa inchiriez ceva?

| Dismally a răspuns (pentru decepentruca):

Nu, nu poti inchiria o casa, sunt multe conditii pe care trebuie sa le indeplinesti.

| decepentruca explică (pentru Dismally):

Precum? daca poti spune

| Dismally a răspuns (pentru decepentruca):

Recomandare spre exemplu.