| NowForYou000 a întrebat:

Daca ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat... Sa va povestesc care e problema : sunt clasa a 8-a, iar eu locuiesc doar cu mama, si problema e ca nu prea avem multi bani. Cu banii pe care ii face trebuie sa plateasca facturi, sa cumpere alimente etc.. Pana acum chiar nu aveam probleme, ne descurcam foarte bine, dar din cauza unor probleme nu mai poate munci. Credeti-ma ca nu am mai fost la scoala de 2 saptamani, pentru ca fac naveta si nu am avut bani de drum. Pentru asta vreau bani neaparat, chiar vreau sa continui si sa merg mai departe, pentru ca doar cu scoala as putea avea si eu un servici si sa nu mai am probleme. Intrebarea mea este : cum pot face bani, am nevoie de 250 de lei pentru drum?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu, nu cred ca vor filma. Oricum, poti sa ceri lucrul acesta, sa le spui mai dinainte. Oricum ar fi, este ilegal ca cineva sa te filmeze sau sa faca poze fara consimtamantul tau.
ADRA este o organizatie serioasa care respecta oamenii si care nu fac presiuni asupra lor in niciun fel.
Este posibil ca ei sa iti ceara sa faca 1 sau 2 poze cu tine pentru ca in fiecare caz al lor sa aiba o dovada, o justificare pentru fiecare ban pe care ei il ofera. Pentru ca toate ONG-urile (organizatii non guvernamentale) pe langa alimente si imbracaminte colecteza si bani de la banci, institutii publice, persoane fizice. Dar acesti bani nu sunt oferiti decat daca se dovedeste tot ceea ce s-a cheltuit cu ei. De exemplu, ADRA a castigat o finantare de la Raiffeisen in valoare de 10.000 euro pentru ca sa ajute copii sa mearga la scoala: http://adra.ro/......-2016.html
Si nici o banca nu arunca cu banii. Si eu am incredere in ADRA. ADRA nu face public cazurile pe care le ajuta, ci pastreza anonimatul si intimitatea oamenilor. Daca vor face poze vor face -cum am zis mai sus- doar ca sa aiba ei o justificare atunci cand banca Raiffeisen si alte insitutii ii va intreba ce a facut cu banii. Deci tu stai linistita ca nu va sti nimeni de tine. Apeleaza cu incredere la ei. Suna-i, scrie-le pe email sau mergi la sediul lor care este in Bucuresti(B-dul Pache Protopopescu No. 85, Sector 2 Bucuresti). Cum iti este tie mai usor. Spune-le toate problemele tale si te vor ajuta mai mult decat cu scoala.
Succes si mult curaj!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta poate cere ajutor de somaj pana isi gaseste ceva de munca.

| anonimg a răspuns:

Trimite problema ta aici: http://adra.ro/contact
Este un ONG care se intereseaza de copii care au nevoie de sprijin pentru a merge la scoala.

| NowForYou000 explică (pentru anonimg):

Dar nu vor filma acest caz, nu? Pentru ca nu vreau sa vada prietenii mei si sa ma fac de rusine. Ei nu stiu situatia in care sunt.

| anonimg a răspuns (pentru NowForYou000):

Nu, nu cred ca vor filma. Oricum, poti sa ceri lucrul acesta, sa le spui mai dinainte. Oricum ar fi, este ilegal ca cineva sa te filmeze sau sa faca poze fara consimtamantul tau.
ADRA este o organizatie serioasa care respecta oamenii si care nu fac presiuni asupra lor in niciun fel.
Este posibil ca ei sa iti ceara sa faca 1 sau 2 poze cu tine pentru ca in fiecare caz al lor sa aiba o dovada, o justificare pentru fiecare ban pe care ei il ofera. Pentru ca toate ONG-urile (organizatii non guvernamentale) pe langa alimente si imbracaminte colecteza si bani de la banci, institutii publice, persoane fizice. Dar acesti bani nu sunt oferiti decat daca se dovedeste tot ceea ce s-a cheltuit cu ei. De exemplu, ADRA a castigat o finantare de la Raiffeisen in valoare de 10.000 euro pentru ca sa ajute copii sa mearga la scoala: http://adra.ro/......-2016.html
Si nici o banca nu arunca cu banii. Si eu am incredere in ADRA. ADRA nu face public cazurile pe care le ajuta, ci pastreza anonimatul si intimitatea oamenilor. Daca vor face poze vor face -cum am zis mai sus- doar ca sa aiba ei o justificare atunci cand banca Raiffeisen si alte insitutii ii va intreba ce a facut cu banii. Deci tu stai linistita ca nu va sti nimeni de tine. Apeleaza cu incredere la ei. Suna-i, scrie-le pe email sau mergi la sediul lor care este in Bucuresti(B-dul Pache Protopopescu No. 85, Sector 2 Bucuresti). Cum iti este tie mai usor. Spune-le toate problemele tale si te vor ajuta mai mult decat cu scoala.
Succes si mult curaj!

| Divy a răspuns:

Ai șanse în MCDonald's KFC sau alte fast-food-uri, un alt job avantajos ar fi de promoter fie să împarți pliante fie să promovezi diverse produse pentru asta trebuie să cauți grup pe Facebook din orașul tău sau anunțuri în acest sens.
Tot potrivit ar putea fi și operator într-un call-center ai nevoie de ceva cunoștințe de operare calculator și răspunzi la telefoane.
Cât despre ospătar nu știu dacă ești primită în acest sens dar poți încerca, de unde ești?

Răspuns utilizator avertizat
| nugasescusernameliber a răspuns:

Mama ta nu mai poate munci deloc? sa puna niste muraturi, sa faca niste prajituri, poate are alt "talent" sa croseteze bandane sau gentute, incearca sa ii le vinzi pe olx. Iar tu bineinteles o poti ajuta.
Sa mergi sa ajuti vecini prin zona, pentru sume modeste, ce poti lucra pentru.ei, mai incearca si sa dai un anunt sa plimbi catei la oras, nu sunt sume mari de bani dar nici nu ai nevoie de mult, 250 lei vei scoate.

| Stelian_Stefan_Nicola_1988 a răspuns:

E cam delicat, ca în România trebuie sa ai minim 16 ani ca sa poți lucra legal. Roagă un prieten sau prietena mai mare sa meargă la KAUFLAND și sa se intereseze dacă poatesa împartă pliante pentru ei contra cost. Și dacasă reușește, mergeți împreună și împărțiti banutii. Dar nu va mai decontează abonamentele de maxi/tren?