| SingleForOne a întrebat:

Dacă nu folosesc gazul și electricitatea absolut deloc, tot ar fi posibil să primesc facturi de platit?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Facturile contin consumul sau consumul estimat.
Chiar daca iti vine factura cu consum estimat, daca nu o platesti n-au dreptul sa-ti deconecteze instalatia pana dupa noua citire + termenul de deconectare cuprins in contract.
Daca la citire se constata 0 consum, atunci facturile de estimare se anuleaza, ne fiind fondate.

In concluzie: daca contoarele nu indica consum, atunci orice facturi (anticipate) ti se trimit, tot nu trebuie sa platesti nimic.

| doctorandus a răspuns:

Dap, pentru că plătești conexiunea (racordarea). Adică plătești pentru faptul că ești racordat la rețea.

| gabicoo a răspuns:

Primesti factura cu consumul estimat! Regularizarea se face o data la sase luni!

| Emma30555 a răspuns (pentru gabicoo):

Dacă transmiți indexul, pe aplicație sau prin telefon nu mai vine estimat ci real

| romeo78 a răspuns:

Gaz, electricitate dacă nu folosiți pe o perioadă de timp, din diverse motive, inclusiv că veți pleca în străinătate cel puțin o lună, faceți o cerere de suspendare la firmele respective pe perioada în care sunteți plecat, eventual, depinde de politica firmei furnizoare, să vă sigileze robinetul de gaz pe închis, iar curentul să vă decupleze din tablou siguranța centrală. Altfel, curent, dacă aveți obiecte electrocasnice în prize vor consuma curent, gazul mai puțin, dar vă pot încărca cu cheltuieli de mentenanță, de exemplu.